EUROPE CODE WEEK 2019

Για 7η συνεχή χρονιά πραγματοποιήθηκε και φέτος από τις 5 έως τις 20 Οκτωβρίου  η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα(Europe Code Week) μια πανευρωπαϊκή πρωτοβουλία με σκοπό την προώθηση της εκμάθησης του προγραμματισμού και της δημιουργίας με κώδικα.

Το σχολείο μας συμμετείχε στον εορτασμό, διότι ενστερνιζόμαστε την άποψη ότι ο ψηφιακός  γραμματισμός όλων, πρέπει να περιλαμβάνει την κατανόηση του προγραμματισμού και την ανάπτυξη καίριων ικανοτήτων που σχετίζονται με την υπολογιστική σκέψη, όπως είναι η επίλυση προβλημάτων, η συνεργασία και οι δεξιότητες ανάλυσης. Η εκμάθηση της συγγραφής κώδικα μπορεί να δώσει ώθηση στους μαθητές  έτσι ώστε να κατανοήσουν καλύτερα τον κόσμο που τους περιβάλλει και να έχουν περισσότερες ευκαιρίες επιτυχίας στην προσωπική και επαγγελματική ζωή τους.

Ο ενθουσιασμός των μαθητών υπήρξε τόσο μεγάλος που η δράση συνεχίστηκε και μετά τις 20 Οκτωβρίου…

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/3gympoli/2019/11/10/europe-code-week-2019/