Επίσκεψη στο σπήλαιο της Αλιστράτης

Χτες Δευτέρα 19 Νοεμβρίου 43 μαθητές της Γ’ Τάξης του σχολείου μας παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ανακαλύπτω το Σπήλαιο … βρίσκω τα μυστικά του» που διοργανώνει το ΚΠΕ Ποροΐων στο σπήλαιο της Αλιστράτης.

Στον πολύ περιποιημένο χώρο γύρω από το σπήλαιο, μας υποδέχθηκε το προσωπικό του ΚΠΕ με ένα παιχνίδι γνωριμίας και μετά από μια κατατοπιστική παρουσίαση για το πώς δημιουργούνται τα σπήλαια, επισκεφθήκαμε το σπήλαιο και ξεναγηθήκαμε σ’ αυτό: ένα ιδιαίτερα εντυπωσιακό σπήλαιο, τόσο για το μέγεθός του όσο και για το πλούτο των σχηματισμών σταλακτιτών και σταλαγμιτών.

Με σύμμαχό μας τον καιρό ολοκληρώσαμε την εκδρομή μας με έναν περίπατο στο φαράγγι του Αγγίτη.

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό:

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/3gympoli/2018/11/20/%ce%b5%cf%80%ce%af%cf%83%ce%ba%ce%b5%cf%88%ce%b7-%cf%83%cf%84%ce%bf-%cf%83%cf%80%ce%ae%ce%bb%ce%b1%ce%b9%ce%bf-%cf%84%ce%b7%cf%82-%ce%b1%ce%bb%ce%b9%cf%83%cf%84%cf%81%ce%ac%cf%84%ce%b7%cf%82/