Σχολικοί αγώνες Ποδοσφαίρου

Ολοκληρώθηκαν την Δευτέρα 3 Απριλίου στο  Γήπεδο Στρεμπενιώτη (πλαστικό) οι Αγώνες ΑθλοΠΑΙΔΕΊΑΣ Ποδοσφαίρου  Γυμνασίων της Δ/νσης Δ.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης στους οποίους συμμετείχε και το σχολείο μας.

Για άλλη μία φορά οι μαθητές του 3ου Γυμνασίου Πολίχνης αγωνίστηκαν χωρίς ιδιοτέλεια, με μοναδικό σκοπό τη χαρά του παιχνιδιού. Κι όπως άλλωστε και οι γυμναστές επισημαίνουν, σκοπός των αθλοπαιδιών είναι η αγάπη προς τον αθλητισμό, η ανάπτυξη του αισθήματος της ευγενούς άμιλλας και του υγιούς ανταγωνισμού και φυσικά η επαφή των μαθητών με παιδιά ίδια ηλικίας από άλλα σχολεία.

Το 3ο Γυμνάσιο Πολίχνης κατέκτησε την 2η θέση χάνοντας στον τελικό από το Γυμνάσιο Πεύκων με σκορ 2-1 σε έναν αγώνα που οι μαθητές του σχολείου μας βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-2, μείωσαν προσωρινά σε 1-2 αλλά στην συνέχεια στάθηκαν άτυχοι καθώς έχασαν ευκαιρίες για την ισοφάριση ενώ θα πρέπει να σημειωθεί  ότι είχαν και δυο δοκάρια στην διάρκεια του αγώνα.

Νωρίτερα αντιμετώπισαν το Γυμνάσιο ΔΕΛΑΣΑΛ το οποίο επιβλήθηκαν με 2-1.

3ο ΠΟΛΙΧΝΗΣ-qpr

Η σχολική ομάδα ποδοσφαίρου

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/3gympoli/2017/04/05/1058/