Η 3η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Τη Δευτέρα  3 Οκτωβρίου 2016 πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας εκδηλώσεις για την 3η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού με θεματικό άξονα: «Νοιώσε τη  χαρά  της  άθλησης  χωρίς το άγχος της  νίκης και το φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός- Δικαίωμα για όλους»

Διεξήχθησαν αθλητικές και άλλες παράλληλες δραστηριότητες.
Το πρόγραμμα των αθλητικών δραστηριοτήτων περιελάβανε αγωνιστικές συναντήσεις, καλαθοσφαίριση, πετοσφαίριση και ποδόσφαιρο χωρίς να γίνεται καταμέτρηση πόντων.

Στις παράλληλες δραστηριότητες οι μαθητές του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να πραγματοποιήσουν και τις παρακάτω δραστηριότητες:

• Παραδοσιακά και άλλα παιχνίδια αναψυχής
  • Αθλητικός Κινηματογράφος, με τα καλύτερα στιγμιότυπα από τους πρόσφατους Ολυμπιακούς και Παραολυμπιακούς αγώνες, που είχε στηθεί σε αίθουσα του σχολείου μας
  • Δημιουργία ψηφιακής αφίσας για την 3η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Οι παραπάνω εκδηλώσεις –δραστηριότητες υλοποιήθηκαν καθ’ όλη τη διάρκεια του ωραρίου από όλη τη σχολική κοινότητα με τη συμμετοχή του συνόλου των μαθητών και των εκπαιδευτικών.

Συγχαρητήρια στους μαθητές και μαθήτριες για την καθολική τους συμμετοχή στις δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/3gympoli/2016/10/06/%ce%b7-3%ce%b7-%cf%80%ce%b1%ce%bd%ce%b5%ce%bb%ce%bb%ce%ae%ce%bd%ce%b9%ce%b1-%ce%b7%ce%bc%ce%ad%cf%81%ce%b1-%cf%83%cf%87%ce%bf%ce%bb%ce%b9%ce%ba%ce%bf%cf%8d-%ce%b1%ce%b8%ce%bb%ce%b7%cf%84%ce%b9%cf%83/