Στάμπες σε μπλουζάκια

8 Νοεμβρίου, 2008 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

Γεια σας παιδιά,

τη βδομάδα που πέρασε παραδόθηκε σε εμάς τους καθηγητές μια λίστα με κωδικούς που παραπέμπουν σε στάμπες T-shirt (μπλουζάκια) ενός δειγματολογίου. Μου ανατέθηκε (αφού προηγουμένως το ζήτησα) να “ελέγξω” τις στάμπες που επέλεξαν οι μαθητές  να τυπώσουν στο ρούχο τους. Αφιέρωσα χρόνο εξετάζοντας την κάθε στάμπα ξεχωριστά. Το αποτέλεσμα με θλίβει αφού φτάνω στο σημείο να διαφωνήσω με τις επιλογές 33 από τους 40 μαθητές της λίστας (όλοι μαθητές της Α Γυμνασίου, φαντάζομαι ότι τα ποσοστά δε θα αλλάξουν για την Β και Γ Γυμνασίου οι οποίες προσεχώς θα παραδόσουν τις αντίστοιχες λίστες).

Με δυο λόγια, οι 33 στάμπες που μου φάνηκαν αφύσικες και σίγουρα όχι παιδικές επιλογές έχουν τα εξής θέματα: κάπνισμα, ναρκωτικά, επιθετικότητα, αίμα, όπλα, δαιμονικά σύμβολα, άσεμνες κινήσεις και ατάκες, θάνατο, ανθρώπινα οστά κ.ο.κ.

Δε είναι επιθυμία μου παιδί μου να ακούσω “έχετε δίκιο κύριε” ή “τι μας λες τώρα ρε δάσκαλε”… επιθυμία μου είναι να ακούσω αυτό που θέλεις να μου πείς… είναι ένα πρώτο βήμα το να θέλεις κάτι να πεις!

Για να σε βοηθήσω, για να βοηθήσω και τον εαυτό μου, θα ξεκινήσω εγώ προβάλλοντας στο “ηλεκτρονικό χαρτί” κάποιες στάμπες που ταιριάζουν με το γούστο των συμμαθητών σου ή και το δικό σου.

Εικόνα 1η

Εικόνα 2η

Εικόνα 3η
Εικόνα 1η Εικόνα 2η Εικόνα 3η

Ζητώ ΣΥΓΝΩΜΗ απο τους μαθητές, τους συναδέλφους καθηγητές και τους γονείς που θεωρούν “εκτός ορίων” την ανάρτηση “όχι παιδικών” εικόνων στο ιστολόγιο του σχολείου μας.

Γεώργιος Παπαλουκάς, Εκπαιδευτικός Πληροφορικής

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Γιατί κύριε / κυρία; .

Σελίδες

Νοέμβριος 2008