Τα μηνύματα των μαθητών μας για το ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Βιοποικιλότητας (22/5) και την Παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος (05-06) το Σάββατο 29/5  φυτέψαμε συμβολικά  το 2.000.000 δέντρο (Ροδιά ) παράλληλα με εκπαιδευτικές δράσεις σε συνεργασία με την ΕΕΠΦ, Ελληνική Εταιρία Προστασίας της Φύσης .  (Πατήστε εδώ για την Δράση Δεντροφύτευσης)

Η αντιπροσωπεία μαθητών που συμμετείχαν υπέγραψαν συμβολικά μια  υπόσχεση (πατήστε εδώ)

Τις επόμενες  μέρες οι μαθητές του σχολείου μετά από παρεμβάσεις των εκπαιδευτικών κ. Εμμανουηλίδου Τριάδα και κ. Αναγνωστάκη Μαρία  έστειλαν τα δικά τους μήνυματα για τον Περιβάλλον και τον Πλανήτη μας, τα οποία και τοποθετήθηκαν πάνω την Ροδιά.

Το σχολείο πρέπει να ενθαρρύνει τους μαθητές να αναπτύσσουν την δημιουργικότητα τους μέσα από φιλο- περιβαλλοντικές δράσεις.

Να τους δίνει κίνητρα και να τους εμπνέει. Να τους μάθει να κάνουν την ζωή τους μια ζωγραφιά, να κάνουν την ζωή τους ένα ποίημα.

Αναγνωστάκη Μαρία

Φιλόλογος

Για τα Μηνύματα των μαθητών πατήστε εδώ