Μιλάμε για τις φυσικές καταστροφές

1. Τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων είναι ένα νέο, καινοτόμο μάθημα που εντάσσεται στο υποχρεωτικό ωρολόγιο πρόγραμμα του γυμνασίου και έχει στόχο την καλλιέργεια δεξιοτήτων, ώστε οι μαθητές να μην αποτελούν απλώς παθητικοί αποδέκτες γνώσης, αλλά να μαθαίνουν  να ανακαλύπτουν τη νέα γνώση, να συνεργάζονται και να λαμβάνουν πρωτοβουλίες.

λήψης Screenshot 3

Στο πλαίσιο του μαθήματος κατά το Α΄τετράμηνο της σχολικής χρονιάς 2022-23 η Β΄τάξη του 3ου Γυμνασίου Ωραιοκάστρου υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας τους κυρίας Γεωργιάδου Κυριακής ασχολήθηκε με το θέμα των φυσικών καταστροφών. Οι μαθητές ερεύνησαν τις μεγαλύτερες καταστροφές στην χώρα μας, μίλησαν για τρόπους αντιμετώπισης  και συνέλεξαν τα τηλέφωνα των φορέων και των υπηρεσιών που μπορούν να απευθυνθούν οι πληγέντες. Το συνεργατικό αποτέλεσμα της έρευνας τους μπορείτε να δείτε στην ακόλουθη παρουσίαση:

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ_ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ_Β1_Β2_Β3