Τηρούμε τους κανόνες υγιεινής

1

• Πλένουμε συχνά και σχολαστικά τα χέρια μας με σαπούνι και νερό ή αλκοολούχο διάλυμα.
  • Όταν βήχουμε ή φταρνιζόμαστε, καλύπτουμε το στόμα και τη μύτη μας με τον αγκώνα ή ένα χαρτομάντηλο και πλένουμε αμέσως μετά τα χέρια μας.
  • Απορρίπτουμε το χαρτομάντηλο, αμέσως μετά τη χρήση, σε κλειστό κάδο.
  • Αποφεύγουμε τις κοντινές επαφές όταν παρουσιάζουμε συμπτώματα κρυολογήματος (όπως βήχα, πυρετό, καταρροή, πονόλαιμο) ή με άτομα που παρουσιάζουν αυτά τα συμπτώματα.
  • Αν παρουσιάζουμε συμπτώματα πυρετού, βήχα ή δυσκολίας στην αναπνοή και έχουμε ταξιδιωτικό ιστορικό σε πληττόμενη περιοχή, επικοινωνούμε με το γιατρό μας  και παραμένουμε σπίτι μας.
  • Πλένουμε τα χέρια μας: όταν μαγειρεύουμε, όταν φροντίζουμε ασθενείς, όταν ερχόμαστε σε επαφή με ζώα.
  • Εμπιστευόμαστε τους ειδικούς και τους επιστήμονες για την πληροφόρησή μας.

.png

• Να μην βάζεις τα χέρια σου στο στόμα, στη μύτη ή στα μάτια σου.
  • Να μην ανταλλάσσεις αντικείμενα (όπως στυλό, μολύβι, γόμα, χαρτονομίσματα, κέρματα κλπ.) με τους συμμαθητές σου.
  •  Εάν εμφανίσεις πυρετό, βήχα ή άλλα συμπτώματα να ενημερώσεις άμεσα τους γονείς/κηδεμόνες σου ή τον καθηγητή ή δάσκαλό σου και να μείνεις σπίτι μέχρι να νιώσεις τελείως καλά. Με τους γονείς σου θα κρίνετε εάν χρειάζεται ιατρική συμβουλή ή εξέταση.

Στα σχολεία δραστηριοποιούνται μαθητές, προσωπικό και επισκέπτες από όλη την κοινότητα. Όλοι αυτοί οι άνθρωποι έχουν στενή επαφή στο σχολείο και συχνά μοιράζονται χώρους και εξοπλισμό.Εφαρμόζοντας τα συνιστώμενα μέτρα δημόσιας υγείας μπορούμε να λειτουργήσουμε με ασφάλεια, συνεχίζοντας την μαθησιακή διδασκαλία.

Το σχολείο όμως, θα πρέπει να είναι προετοιμασμένο, οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί θα πρέπει να τηρούν τους βασικούς κανόνες υγιεινής.

Θεωρούμε σκόπιμο και απαραίτητο να σας υπενθυμίσουμε  τους βασικούς κανόνες υγιεινής που πρέπει να τηρούνται σε όλους τους χώρους του σχολείου, με βασικό στόχο την προστασία και διασφάλιση της Ατομικής Υγείας και κατ’ επέκταση της Δημόσιας Υγείας και κυρίως για την προστασία των ηλικιωμένων και των ευπαθών ομάδων.

Καλή χρονιά να έχουμε , με υγεία.

Ο Δ/ΝΤΗΣ

Νικόλαος Γ. Νταμπαλής