Ανάσα ζωής στο σχολείο μας : Δεντροφύτευση της αυλής από μαθητές

Μπορεί να είμαστε σε διακοπές άλλα οι δράσεις συνεχίζονται!!!

Οι μαθητές μας  Αντώνης, Μάριος και Νίκος  συναντήθηκαν ακόμη μια φορά στο σχολείο και μάλιστα στις διακοπές του Πάσχα για να φυτεύσουμε δέντρα και καλλωπιστικά  φυτά στον αύλειο χώρο του σχολείου.

1 2 3 4

Συνεχίσαμε ότι δεν είχαμε προλάβει να φυτεύσουμε το προηγούμενο διάστημα μέσω των εργαστηρίων Δεξιοτήτων με την Α τάξη.

Βάλαμε μικρά δέντρα και αρωματικά φυτά που προμηθευτήκαμε μέσω της Περιφέρειας Αναδασώσεων Κεντρικής Μακεδονίας ( θα ακολουθήσουν και άλλες δενδροφυτεύσεις) και 15 μεγάλα δέντρα και καλλωπιστικά φυτά χορηγία από την ΤΙΤΑΝ ΑΕ.

Δίπλα στην ροδιά μας  (το 2 εκατομμυριοστό δέντρο  των δεντροφυτεύσεων  του ΤΙΤΑΝΑ) βάλαμε Δαμασκηνιές και Υγράμβαρες,  ευελπιστώντας στο άμεσο μέλλον  στην απομάκρυνση των αλλεργιογόνων δέντρων από το σχολείο μας.

5 .jpg

Βέβαια καθυστερήσαμε λίγο όσο αφορά τον χρόνο που φυτέψαμε τα δέντρα αλλά το αποτέλεσμα θα μας ανταμείψει, είναι το μόνο σίγουρο.

Δεν υπάρχει τίποτα πιο θεραπευτικό, ανακουφιστικό και χαλαρωτικό από το να χώνεις τα χέρια στο χώμα, να αγγίζεις τη γη και να φυτεύεις ένα δένδρο.

Δεν υπάρχουν λόγια για να περιγράψουν το συναίσθημα που θα νιώσουν οι μαθητές μας όταν μετά από χρόνια περνώντας μπροστά από το σχολείο θα αντικρύσουν τα δέντρα που οι ίδιοι βάλανε.

Πολλές φορές παππούδες βλέποντας μας να σκάβουμε και να φυτεύουμε  όλα αυτά τα χρόνια σταματούσαν για να μας πούνε την δική τους ιστορία για κάποιο από τα δέντρα στο σχολείο μας.

6 7

Τα δέντρα φυτεύτηκαν δίπλα στις 4 ελιές μας την Ελπίδα, Επιμονή, Ελλάδα και  Ειρήνη που είχαν βάλει οι μαθητές μας σε μια δράση που κάναμε  τον Νοέμβριο του 2016.

8

Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στους μαθητές μας που στην περίοδο των διακοπών τους ήρθαν στο σχολείο τους , το δεύτερο σπίτι τους και βάλανε το δικό τους περιβαλλοντικό αποτύπωμα.

οι παρακάτω φωτογραφίες είναι ένα μήνα μετά

1 3 4 2

Νικόλαος  Γ. Νταμπαλής