Προτάσεις για βελτίωση της οδικής ασφάλειας περιμετρικά του σχολείου μας

Θα θέλαμε να επισημάνουμε κάποια προβλήματα που υπάρχουν περιμετρικά του σχολείου , όπως και στην ευρύτερη περιοχή του Παλαιοκάστρου που ελλοχεύουν κινδύνους για την ασφάλεια των μαθητών κατά την μετακίνηση τους από και προς το σχολείο.

Η όλη καταγραφή έγινε με συνεργασία του 15 μελούς , του Συλλόγου Γονέων και των Εκπαιδευτικών του σχολείου μας.

• Ο κόμβος μπροστά στην είσοδο του σχολείου είναι επικίνδυνος και χωρίς διαβάσεις σε όλα τα σημεία πρόσβασης
  • Η στάση της γραμμής 56 είναι ακριβώς πάνω στην στροφή χωρίς ορατότητα και πολλές φορές οχήματα προσπερνούν το λεωφορείο, ακριβώς την στιγμή που κατεβαίνουν μαθητές
  • Δεν υπάρχουν μέτρα για την αποτροπή αυξημένης ταχύτητας των οχημάτων στις εισόδους του σχολείου.
  • Δεν υφίσταται πεζοδρόμιο σε πάρα πολλά  σημεία σε κεντρικούς δρόμους του Παλαιοκάστρου.
  • Το πλάτος του πεζοδρομίου περιμετρικά του σχολείου δεν είναι επαρκές.
  • Ακριβώς πάνω στο πεζοδρόμιο υπάρχουν κολώνες φωτισμού!!!
  • Οι διαβάσεις δεν είναι επαρκείς και εμφανείς εκεί όπου υπάρχουν.
  • Δεν υπάρχει κυκλοφοριακή ρύθμιση και πρόβλεψη για τις ώρες αιχμής περιμετρικά του σχολείου για την ασφαλή και απρόσκοπτη προσέγγιση των οχημάτων που μεταφέρουν ιδιωτικά τους μαθητές και τους γονείς τους.

Σας παραθέτουμε κάποιες φωτογραφίες από το χώρο έξω από το σχολείο και την ευρύτερη περιοχή.

Επικίνδυνη Διαταύρωση

1

Στάση Λεωφόρειο

Πεζοδρόμια !!

2

Διαβάσεις

Πεζοδρόμιο!!

1

Θα θέλαμε  να προτείνουμε  κάποιες ενέργειες με σκοπό πάντα την ασφάλεια των μαθητών

• Άμεσα την συντήρηση των υπαρχουσών διαβάσεων
  • Άμεσα την δια πλάτυνση των πεζοδρομίων ή απλά την απαγόρευση της στάθμευσης από την πλευρά του σχολείου. (Άλλωστε υπάρχει δημοτικό πάρκινγκ 20 μέτρα πιο κάτω)
  • Θα μπορούσε να δημιουργηθεί μια λωρίδα, δίπλα στο πεζοδρόμιο σαν ποδηλατόδρομος  επί της Παύλου Μελά.
  • Την δημιουργία επιπλέον διαβάσεων , εκεί που δεν υπάρχουν.
  • Την τοποθέτηση επιπλέον ταμπελών οδικής ασφάλειας
  • Κυκλοφοριακή μελέτη για τον πιο επικίνδυνο κόμβο της περιοχής Παλαιοκάστρου στην είσοδο του σχολείου.
  • Την μετακίνηση της στάσης του λεωφορείου πιο ψηλά ώστε να είναι μακριά από την στροφή  ή την τοποθέτηση της στο πάρκινγκ πιο κάτω.
  • Επισκευή εκ νέου  της πεζογέφυρας στην Αγία Παρασκευή μετά από σχετική μελέτη.

Νομίζουμε κάποιες λύσεις είναι απλές και άμεσα υλοποιήσιμες.

Με την ασφάλεια των μαθητών δεν υπάρχουν εκπτώσεις και οποιοδήποτε οικονομικό κόστος είναι πολύ μικρό μπροστά στην προστασία των παιδιών μας

Σας ευχαριστούμε

Νικόλαος Γ. Νταμπαλής