Μιλάμε για την διαφορετικότητα

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού.

Στο πλαίσιο των δράσεων του σχολείου μας την Τετάρτη 9-03 φιλοξενήσαμε  την κα. Χριστοδουλάκη Ιωάννα που μας μίλησε για την διαφορετικότητα  διαδικτυακά σε  όλες τις τάξεις-τμήματα του σχολείου μας.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία  να την παρακολουθήσουν ζωντανά μέσω Webex εντός των αιθουσών τους  και να υποβάλουν τα ερωτήματα τους.

Το γραφειό  του Διευθυντή καθώς και οι αίθουσες του σχολείου μας ζεστάθηκαν!! από τον λόγο της και παρότι η παρουσίαση ήταν διαδυκτιακή οι μαθητές παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον.

Χριστοδουλάκη Ιωάννα, Ψυχολόγος, MSc Ειδικής Αγωγής

11η Ε.Δ.Υ Αν. Θεσσαλονίκης

diaf2 diaf5diaf4 diaf1 diaf3

Δείτε εδώ και για την ενδοσχολική Βία από την ιστοσελίδα μας

Ο εκφοβισμός και η βία στο σχολείο είναι και ομαδικό φαινόμενο, καθώς δεν αφορά μόνο το μαθητή που εκφοβίζει και εκείνον που εκφοβίζεται, αλλά και όσους είναι παρόντες ή γνωρίζουν την ύπαρξή του, δηλαδή τους παρατηρητές, οι οποίοι μπορεί να είναι είτε μαθητές είτε ενήλικες.