ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΑΠΟ ΤΟ AWS GetIT

Το σχολείο μας συμμετείχε μετά από πρόσκληση του Ιδρύματος Ευγενίδου και με την επίβλεψη του καθηγητή τους, στο Εργαστήριο Σχεδίασης Εφαρμογών – ΑWS GetIT.

Το AWS GetIT είναι ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Amazon Web Services, το οποίο εστιάζει στην εισαγωγή μαθητών ηλικίας 12–14 ετών, και ειδικότερα κοριτσιών, στον κόσμο της τεχνολογίας και στις εφαρμογές υπολογιστικού νέφους (cloud). Στόχος του προγράμματος είναι η προσέλκυση ταλέντων στον κλάδο της τεχνολογίας, παρακινώντας τους μαθητές να δουν την τεχνολογία σαν ένα δημιουργικό εργαλείο για όλους και να εξετάσουν τις επαγγελματικές δυνατότητες που αυτό τους προσφέρει.

To Εργαστήριο Σχεδίασης Εφαρμογών που παραδίδεται διά ζώσης από επαγγελματίες της Amazon Web Services (AWS) στο Ίδρυμα Ευγενίδου, έδωσε την ευκαιρία σε μαθητές της A’ Γυμνασίου:

-Να μάθουν τα βασικά χαρακτηριστικά του cloud computing και της σχεδιαστικής σκέψης.
-Να εξερευνήσουν τις παγκόσμιες περιβαλλοντικές και κλιματικές προκλήσεις που αντιμετωπίζει ο κόσμος σήμερα.
-Να εξετάσουν τον αντίκτυπο της τεχνολογίας σε έναν χρήστη εφαρμογής
-Να εξετάσουν συγκεκριμένες προκλήσεις που αντιμετωπίζουν οι ίδιοι ή οι άνθρωποι στις κοινότητές τους.
-Να δημιουργήσουν ένα πρωτότυπο wireframe μιας εφαρμογής που λύνει ένα συγκεκριμένο πρόβλημα.

Στο τέλος του εργαστηρίου, οι μαθητές παρουσίασαν τις ιδέες τους, και έλαβαν πιστοποιητικό συμμετοχής.

Υπεύθυνη Καθηγήτρια:

Κυρίτση Άννα

IMG 20240330 115731 IMG 20240330 121039 IMG 20240330 115454 IMG 20240330 115440IMG 20240330 120337

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.