Δημοσιεύθηκε στην Δράσεις, Ενημέρωση Γονέων, Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών, Επιμορφωτικές

ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ: “ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ-ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΣΤΗΝ ΑΠΟΚΛΙΝΟΥΣΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΒΕΛΤIΩΣΗ ΤΩΝ  ΔΙΑΜΑΘΗΤΙΚΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ”

Στο πλαίσιο της συνεργασίας σχολείου-οικογένειας και της ενδοσχολικής  επιμόρφωσης πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας σεμινάριο διάρκειας  2  ωρών το απόγευμα της 16ης Απριλίου με θέμα “ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ  -ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΣΤΗΝ ΑΠΟΚΛΙΝΟΥΣΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΒΕΛΤIΩΣΗ ΤΩΝ  ΔΙΑΜΑΘΗΤΙΚΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ “ με εισηγήτρια την κοινωνική λειτουργό κ Εύη  Μωραΐτη. Οι γονείς και οι εκπαιδευτικοί που παρακολούθησαν την  επιμορφωτική δράση είχαν την ευκαιρία, εκτός από τη διεύρυνση των    γνώσεων τους, να ανταλλάξουν τους προβληματισμούς τους σε σχέση με την  αντιμετώπιση συμπεριφορικών προβλημάτων  των εφήβων και τις προοπτικές  κοινής αντιμετώπισης οικογένειας- σχολείου.

εικόνα Viber 2024 05 17 12 14 32 248

εικόνα Viber 2024 05 17 12 14 31 979

εικόνα Viber 2024 05 17 12 14 31 456

Είναι γεγονός ότι ,όταν υπάρχει συνεργασία της οικογένειας με το  σχολείο, επιλύονται άμεσα και αποτελεσματικά τα τυχόν προβλήματα που  προκύπτουν εξαιτίας της εκδήλωσης  αποκλίνουσας συμπεριφοράς των  μαθητών και μαθητριών.

εικόνα Viber 2024 05 17 12 14 30 678

Ευχαριστούμε θερμά την κ Μωραΐτη για την ενδιαφέρουσα εισήγηση, τους  εκπαιδευτικούς που τη διοργάνωσαν  καθώς και τους γονείς και  εκπαιδευτικούς  που την παρακολούθησαν.