Δημοσιεύθηκε στην Διδακτικές Επισκέψεις, Δράσεις, Πολιτιστικές, Συνεργασία με φορείς

Διδακτική επίσκεψη στην Κοβεντάρειο Δημοτική Βιβλιοθήκη Κοζάνης.

Την Τετάρτη 7/2/2024  πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη στην Κοβεντάρειο Δημοτική Βιβλιοθήκη Κοζάνης, όπου οι μαθήτριες και οι μαθητές του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στην Εικαστική Έκθεση για τα 100 χρόνια της Κοβενταρείου Δημοτικής Βιβλιοθήκης και την Έκθεση των Θησαυρών της Βιβλιοθήκης.

εικόνα Viber 2024 02 09 19 10 20 480

Στην Εικαστική Έκθεση, η οποία είναι συνδιοργάνωση της Δ.Δ.Ε. Π.Ε. Κοζάνης, του Τμήματος Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών, της Σχολής Καλών Τεχνών του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας και της Κοβενταρείου Δημοτικής Βιβλιοθήκης για τον εορτασμό του επετειακού έτους “100 χρόνια Δημοτικής Βιβλιοθήκης Κοζάνης, 3 αιώνες Ιστορία”, οι μαθήτριες και οι μαθητές μας, χωρισμένοι σε ομάδες, περιηγήθηκαν στους εκθεσιακούς χώρους και είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν τα εικαστικά έργα των μαθητών και μαθητριών των σχολικών μονάδων της Δ.Δ.Ε. Κοζάνης, τα οποία βρίσκονται τοποθετημένα σε διάφορους χώρους της βιβλιοθήκης. Ταυτόχρονα, θαύμασαν τις δημιουργίες των συμμαθήτριών και των συμμαθητών τους που αποτελούνται από πίνακες κολάζ με “Αρχιγράμματα” και το χειροποίητο βιβλίο “Βιβλιοσχέδια”.
Τα έργα δημιουργήθηκαν στο μάθημα των Εικαστικών και σε συνεργασία με το 8ο Γυμνάσιο Κοζάνης υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας κ. Δημητριάδη Αναστασίας η οποία επιμελήθηκε και τη χειροποίητη βιβλιοδεσία του λευκώματος.
Συνολικά πάνω από 50 “Αρχιγράμματα” και πάνω από 80 έργα ζωγραφικής πάνω σελίδες παλαιών βιβλίων φιλοτεχνήθηκαν από τους μαθητές και τις μαθήτριές μας.

εικόνα Viber 2024 02 09 19 04 56 295

εικόνα Viber 2024 02 09 19 02 36 896

εικόνα Viber 2024 02 09 19 08 53 972

Παράλληλα, ξεναγήθηκαν στην Έκθεση των Θησαυρών της Βιβλιοθήκης  και θαύμασαν κειμήλια αιώνων που κοσμούν τη βιβλιοθήκη της πόλης μας εδώ και αιώνες.

εικόνα Viber 2024 02 07 10 22 09 196 1

Ευχαριστούμε για την ενδιαφέρουσα ξενάγηση και τη φιλοξενία!