Δημοσιεύθηκε στην Δράσεις, Εκπαιδευτικά προγράμματα

“Το πλοίο πάει σχολείο” για 4η χρονιά!

fotor 2023 2 19 10 48 24

Για μια ακόμα χρόνια το πλοίο πήγε σχολείο και συγκεκριμένα στο 3ο Γυμνάσιο Κοζάνης ! Για 4η συνεχόμενη χρονιά το σχολείο μας συμμετέχει στο πρόγραμμα του Ιδρύματος Μαρία Τσάκος “ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΠΑΕΙ ΣΧΟΛΕΙΟ” υιοθετώντας ένα πλοίο του ομίλου Π. Τσάκος με σκοπό τη διαδικτυακή επικοινωνία με το πλήρωμα του πλοίου και τη συλλογή πληροφοριών για τα ναυτιλιακά επαγγέλματα και τη ζωή των ναυτικών

fotor 2023 2 19 10 47 41

fotor 2023 2 19 10 49 6

Φέτος το πλοίο μας ονομάζεται AEGEAS με καπετάνιο τον Κωνσταντίνο Ζήκο. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β τάξης ενθουσιάστηκαν με τη σύνδεση αυτή μιας και είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στο δεξαμενόπλοιο και να θέσουν ερωτήσεις στον καπετάνιο,ο οποίος απάντησε με προθυμία. Εντύπωση προκάλεσε στα παιδιά και η παρουσία γυναίκας μηχανικού στο πλοίο με αποτέλεσμα να της θέσουν πολλές σχετικές ερωτήσεις.Η συνάντηση ολοκληρώθηκε με ένα κέρασμα που εστειλε ο καπετάνιος στους μαθητές μας και τον ευχαριστούμε γι αυτό.

Viber 2023 02 17 17 09 53 187

Περιμένουμε όλοι μας με ανυπομονησία την επόμενη συνάντηση!!!

Καλά ταξίδια καπετάνιε!

Θεοδώρα Μουστάκα