Δημοσιεύθηκε στην Δράσεις, Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών, Επιμορφωτικές

Σχολική Διαμεσολάβηση/Διαμεσολάβηση μεταξύ συνομηλίκων-Επιμορφωτική συνάντηση

Μια άκρως ενδιαφέρουσα επιμορφωτική συνάντηση από την κοινωνιολόγο κ. Μπαφίτη Άννα για τη Σχολική Διαμεσολάβηση/Διαμεσολάβηση μεταξύ συνομηλίκων πραγματοποιήσαμε στο σχολείο μας στις 12-5-2022 στο πλαίσιο των Επιμορφωτικών Δράσεων των Εκπαιδευτικών.

Copy of familyparents Made with PosterMyWall 1

Η κ. Μπαφίτη μας παρουσίασε τις δυνατότες και τα οφέλη της Σχολικής Διαμεσολάβησης, τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσουμε ως εκπαιδευτικοί αλλά  ως σχολική μονάδα ώστε να μπορέσουμε να εκπαιδεύσουμε τους μαθητές μας να αναλάβουν τον ρόλο του διαμεσολαβητή και να συνδράμουν στην επίλυση προβλημάτων που συχνά δημιουργούνται μεταξύ των μαθητριών και μαθητών σε ένα σχολείο.

Η επιμόρφωση έκλεισε με μία πολύ ενδιαφέρουσα βιωματική δράση, κατά την όποια οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας ανέλαβαν τους ρόλους του θύματος, του θύτη και των διαμεσολαβητών και προσπάθησαν να επιλύσουν το πρόβλημα που είχε προκύψει ακολουθώντας τα βήματα της σχολικής διαμεσολάβησης.

Την ευχαριστούμε θερμά για τα όσα ενδιαφέροντα μας είπε και ανυπομονούμε για την επόμενή μας συνάντηση!