Δημοσιεύθηκε στην Δράσεις, Εκπαιδευτικά προγράμματα, Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών

Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών για το e-twinning

Copy of Family Collage Frame Motto Animals Made with PosterMyWall1

Μια άκρως ενδιαφέρουσα ενημέρωση για το e-twinning, με τίτλο “Εισαγωγή στο eTwinning-Βήματα επιτυχημένων συνεργασιών” παρακολουθήσαμε διαδικτυακά στις 5-4-2022 από την Πρέσβειρα e-twinning στη Δυτική Μακεδονία  κ. Βαρσαμίδου Αθηνά, ΕΔΙΠ στο ΑΠΘ , στο πλαίσιο των Επιμορφωτικών Δράσεων των Εκπαιδευτικών.

Η κ. Βαρσαμίδου μας παρουσίασε τις δυνατότες του e-twinning, τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσουμε ως εκπαιδευτικοί αλλά  ως σχολική μονάδα ώστε να μπορέσουμε να κάνουμε επιτυχημένες συνεργασίες με άλλα σχολεία της Ευρώπης και να πιστοποιηθούμε ως Ευρωπαϊκό σχολείο, καθώς και για τα προσφερόμενα σεμινάρια και εργαστήρια για την περαιτέρω επιμόρφωσή μας που θα μας βοηθήσουν να προσφέρουμε στις μαθήτριες και τους μαθητές μας την εμπειρία της επικοινωνίας και της συνεργασίας με συνομιλήκους τους από άλλα ευρωπαϊκά σχολεία.

Την ευχαριστούμε θερμά για τα όσα ενδιαφέροντα μας είπε και ανυπομονούμε για την επόμενή μας συνάντηση!