Ενημερωτική ημερίδα για τους κινδύνους του Διαδικτύου

Την Τρίτη, 22 Οκτωβρίου 2019, οι μαθητές και των τριών τάξεων του σχολείου μας, στο πλαίσιο ενημερωτικής ημερίδας που διοργάνωσε το 3ο Γυμνάσιο σε συνεργασία με το Διεθνές Ινστιτούτο Κυβερνοασφάλειας και πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του 4ου ΓΕΛ Κορίνθου, ενημερώθηκαν από την κ. Ιωάννου και τον κ. Γιαλαμάρη σχετικά με:

α) την αποστολή της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, β) τις διαδικτυακές απειλές και τα μέτρα προστασίας, γ) τα αδικήματα και τον τρόπο που αυτά διαπράττονται μέσω διαδικτύου, δ) το φαινόμενο του διαδικτυακού εκφοβισμού, ε) τους κινδύνους που ελλοχεύουν στις ιστοσελίδες   κοινωνικής δικτύωσης και στ) την  πρόληψη και αντιμετώπιση των κινδύνων που σχετίζονται με τις νέες τεχνολογίες.