Εκπαιδευτικές επισκέψεις Φεβρουαρίου

Την Πέμπτη, 28 Φεβρουαρίου 2019, πραγματοποιήθηκαν εκπαιδευτικές επισκέψεις και των τριών τάξεων του σχολείου μας.

Πιο συγκεκριμένα, οι μαθητές της Α Γυμνασίου επισκέφθηκαν την έκθεση του Leonardo da Vinci στην Αθήνα, όπου μέσα από μια μοναδική οπτικοακουστική, βιωματική εμπειρία που παρουσιάζει τη ζωή και το έργο του μεγάλου καλλιτέχνη, είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν από κοντά 75 μοντέλα των εφευρέσεών του, αναπαραγωγές σε φυσικό μέγεθος, διαδραστικές μηχανές, αντίγραφα των περίφημων κωδίκων του και συνολικά πάνω από 200 εκθέματα.

Οι μαθητές της Β Γυμνασίου ξεναγήθηκαν σε ιστορικούς χώρους και κτήρια του Ναυπλίου, στο πλαίσιο προγράμματος του Λαογραφικού Μουσείου του Ναυπλίου.

Τέλος, οι μαθητές της Γ Γυμνασίου επισκέφθηκαν  τη Βουλή των Ελλήνων καθώς και την Προεδρική Φρουρά.