ΕΚΤΑΚΤΟ ΔΕΛΤΙΟΥ ΤΥΠΟΥ Π.Ε.Δ.Υ-Μ.Υ ΚΟΡΙΝΘΟΥ

Αγαπητοί γονείς: Σας ενημερώνουμε ότι στο χώρο του οικήματος του πρώην ΙΚΑ Κορίνθου ιδρύθηκε και λειτουργεί το παιδιατρικό τμήμα του Π.Ε.Δ.Υ. και συγκεκριμένα δύο παιδιατρικά ιατρεία, με σκοπό την παροχή δωρεάν ιατρικών υπηρεσιών τόσο προς ασφαλισμένα παιδιά του ΕΟΠΥΥ όσο και προς τα ανασφάλιστα και άπορα παιδιά. Αναλυτικά παρέχονται οι εξής υπηρεσίες:

• Πρωτοβάθμια αντιμετώπιση τακτικών και επειγόντων παιδιατρικών περιστατικών
  • Διενέργεια τακτικών εμβολιασμών μετά από πλήρη κλινική εξέταση και ηλεκτρονική συνταγογράφηση των αναλόγων σκευασμάτων
  • Συνταγογράφηση παρακλινικών εξετάσεων
  • Συμπλήρωση και υπογραφή πιστοποιητικών υγείας για μαθητές νηπιαγωγείων και σχολείων (ατομικών δελτίων υγείας μαθητών)
  • Παρακολούθηση αύξησης και ανάπτυξης νεογνών, βρεφών και παιδιών με ταυτόχρονη ενημέρωση γονέων πάνω σε θέματα που αφορούν τη διατροφή τους (ειδικές ενημερωτικές ημερίδες για το μητρικό θηλασμό) κτλ
  • Στατιστική καταγραφή λοιμωδών νοσημάτων γρίπης, γαστρεντερίτιδας κτλ) σε συνεργασία με το δίκτυο επιτήρησης του ΚΕΛΠΝΟ, μιας και το παιδιατρικό τμήμα του ΠΕΔΥ, αποτελεί σημείο αναφοράς. Για περισσότερες πληροφορίες και για τον τηλεφωνικό προγραμματισμό των ραντεβού επικοινωνήστε με τα τηλέφωνα27410-85768 και 2741020394.