Αρχική » Erasmus+ » ERASMUS+ KA2: εικονική μετακίνηση του 3ου Γυμνασίου στη Μάλτα

ERASMUS+ KA2: εικονική μετακίνηση του 3ου Γυμνασίου στη Μάλτα

To 3o Γυμνάσιο Κέρκυρας πραγματοποιεί εικονική μετακίνηση (virtual mobility) στη Μάλτα, στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού του προγράμματος Erasmus+, δράση ΚΑ2, για την καινοτομία στην εκπαίδευση-ανταλλαγή καλών πρακτικών με πέντε συμμετέχουσες χώρες: την Ιταλία (συντονίστρια χώρα), την Μάλτα, την Ισπανία, την Πορτογαλία, την Τουρκία και την Ελλάδα.

Προτεραιότητα του προγράμματος είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριων των σχολείων σε θέματα κοινωνικής και εκπαιδευτικής αξίας της ευρωπαϊκής πολιτιστικής κληρονομιάς. Παράλληλα, ενθαρρύνεται η συνεργασία μεταξύ των χωρών για την προώθηση παγκόσμιας κληρονομιάς σε εθνικό και διεθνές επίπεδο, ενώ προωθείται η απόκτηση δεξιοτήτων και ικανοτήτων των μαθητών/τριων μέσω ποιοτικής εργασίας.

Το πρόγραμμα παρακολουθεί μέσα από το πρίσμα του φωτογραφικού φακού το παρελθόν και το παρόν κάθε τόπου. Κεντρικοί άξονες του προγράμματος είναι η Ιστορία , η Γεωγραφία, η Τέχνη και η Ιθαγένεια. Η γλώσσα εργασίας είναι τα Αγγλικά.

Στη σημερινή 2η ημέρα του προγράμματος  οι μαθητές/τριες της Μάλτας παρουσίασαν πληροφορίες, για τη χώρα τους, τη σημαία τους, τη γλώσσα που μιλούν, τα σημεία ενδιαφέροντος και τα μνημεία πολιτιστικής κληρονομιάς του νησιού τους. Στη συνέχεια πρόβαλαν βίντεο με τη “Citadella”, το οχυρωματικό σημείο και την ακρόπολη της πρωτεύουσας Βικτώριας του Γκόζο. Το πρόγραμμα συνεχίστηκε με το παιχνίδι Kahoot, στο οποίο οι μαθητές/τριες από τη Μάλτα, την Ισπανία, την Πορτογαλία, την Ιταλία, την Τουρκία και την Ελλάδα (συμμετέχουσες χώρες) απάντησαν σ’ ερωτήσεις που είχε προετοιμάσει κάθε χώρα για τα μνημεία πολιτιστικής κληρονομιάς της UNESCO.

Το πρόγραμμα συνεχίζεται αύριο με μαγειρική! όπου με τις οδηγίες των Μαλτέζων εταίρων μας οι μαθητές/τριες θα παρασκευάσουν μια παροδοσιακή Μαλτέζικη συνταγή. Το πρόγραμμα ολοκληρώνεται με αξιολογήσεις των μαθησιακών αποτελεσμάτων καθηγητών και μαθητών.

ΜΕΛΙΣΣΑΣ ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ