Αρχική » Το σχολείο » Ασφαλής πλοήγηση στο διαδίκτυο από την Αστυνομική Διεύθυνση Κέρκυρας

Ασφαλής πλοήγηση στο διαδίκτυο από την Αστυνομική Διεύθυνση Κέρκυρας

Συμβουλές σε δυο τμήματα της Α’ Γυμνασίου του σχολείου μας, έδωσε η Ελληνική Αστυνομία για ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο. Το διαδίκτυο μορφώνει και ψυχαγωγεί. Ωστόσο, μπορεί να δημιουργηθούν και προβλήματα αν υπάρξει ασυδοσία στον τρόπο που χρησιμοποιείται.

Για το λόγο αυτό η Ελληνική Αστυνομία συμβουλεύει τους νέους: α) Μη δίνεις σε κανέναν, ακόμα και στον καλύτερό σου φίλο, τον κωδικό πρόσβασης σου στο Διαδίκτυο. Τα μόνα άτομα που θα πρέπει να γνωρίζουν τον κωδικό είναι οι γονείς σου, β) Μην απαντάς σε ηλεκτρονικά μηνύματα που σε κάνουν να αισθανθείς «άβολα». Σε περίπτωση που λάβεις ένα τέτοιο μήνυμα, μη διστάσεις να το πεις στους γονείς σου ή σε κάποιο πρόσωπο που εμπιστεύεσαι, γ) Αν αισθανθείς άβολα την ώρα που συνομιλείς μέσω chatroom διέκοψε αμέσως τη συνομιλία, δ) Απόφυγε να στείλεις τη φωτογραφία σου και τα προσωπικά στοιχεία σου μέσω διαδικτύου σε άγνωστο, ε) Σκέψου πολύ καλά πριν αποφασίσεις να συναντηθείς με κάποιο άτομο που γνώρισες στο διαδίκτυο. Ζήτησε την άποψη των γονιών σου σχετικά με αυτό το θέμα, στ) Σε περίπτωση που αποφασίσεις να συναντηθείς με το «διαδικτυακό σου φίλο», ενημέρωσε τους γονείς σου ή κάποιο άτομο που εμπιστεύεσαι και φρόντισε αυτή η συνάντηση να γίνει σε δημόσιο χώρο, ζ) Ανέπτυξε κριτική διάθεση σε ό,τι διαβάζεις στο Διαδίκτυο. Μην εμπιστεύεσαι αμέσως ό,τι δεις στο Internet, η) Μίλησε στους γονείς σου για τα όσα βλέπεις και ζεις όταν «σερφάρεις» στο Internet.

Θέλουμε ως 3ο Γυμνάσιο Κέρκυρας να ευχαριστήσουμε την Αστυνομική Διεύθυνση Κέρκυρας για την πρωτοβουλία αυτής της ενημέρωσης που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του κτιρίου της επί της Ιουλίας Ανδρεάδη.

Φεβρουάριος 2019