Αρχική » Πολιτιστικά » «Περπατώντας με την αειφορία στους Ναούς της Κέρκυρας»

«Περπατώντας με την αειφορία στους Ναούς της Κέρκυρας»

Το πρόγραμμα στοχεύει μέσα από την παρουσίαση σύγχρονων παραδειγμάτων διαχείρισης της πολιτιστικής κληρονομιάς του τόπου μας (ναούς) οι μαθητές να εξοικειωθούν με τρόπους που προάγουν την κοινωνική ενδυνάμωση και τη συμμετοχή τους ως αυριανοί πολίτες  στο πολιτισμικό κεφάλαιο προς την κατεύθυνση της αειφορίας. Άλλωστε οι σύγχρονες θεωρίες και πρακτικές προς την κατεύθυνση της «Αειφορίας» στην Εκπαίδευση έχουν ως σκοπό οι μαθητές να ενημερωθούν για βασικές έννοιες και θεωρίες που συσχετίζονται με το περιβάλλον και τον πολιτισμό. Μέσα στο πλαίσιο αυτό οι μαθητές συλλέγουν πληροφορίες, παρακολουθούν μέσα από το πρίσμα του φωτογραφικού φακού και τις ξεναγήσεις των μνημείων θρησκευτικής λατρείας, το παρελθόν και το παρόν του νησιού μας, αλλάζοντας έτσι στάσεις και συμπεριφορές, υιοθετώντας την ολιστική, κριτική, με προσανατολισμένη δράση προσέγγιση της γνώσης. Παράλληλα μέσα από τις περιγραφές των γλυπτών, των επιγραφών, των οικοσήμων, των εικόνων και των μουσικών οργάνων αναζητούν τα ιδιαίτερα πολιτιστικά χαρακτηριστικά του τόπου μας όπως αυτά διαμορφώθηκαν ιστορικά κατά τη διάρκεια των βενετικών, γαλλικών και αγγλικών επιρροών τα οποία μπορούν να λειτουργήσουν σαν μοχλός για τη βιώσιμη ανάπτυξη της (αειφορία).

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει μεταξύ άλλων: α) Επίσκεψη-ξενάγηση στον Ιερό Ναό της Παναγίας Φανερωμένης ή Παναγίας των Ξένων, β) Επίσκεψη-ξενάγηση  στον Ιερό Ναό του Αγίου Φραγκίσκου της Ασίζης, γ) Επίσκεψη-ξενάγηση στον Ιερό Ναό Αγ.Νικολάου dei Veechi (των Γερόντων) και δ) Προαιρετική 2-ήμερη εκδρομή στα Μετέωρα.

Στο πρόγραμμα συμμετέχουν οι καθηγητές: κ.κ. Γισδάκη Μ. (Συντονίστρια του προγράμματος), Σαββάτη Μ. (Θεολόγος) και Μελισσάς Μ. Διευθυντής του σχολείου.

Ιανουάριος 2019