Αρχική » Erasmus+ » ERASMUS+ KA2: ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΩΝ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ

eTwinning School Label 2020-2021

STEM Learning Lab

eTwiinning

Αρχείο άρθρων

Σκακιστική άσκηση

ERASMUS+ KA2: ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΩΝ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ

Κατά το διάστημα 2-4/06/2021 το σχολείο μας υποδέχεται τους «Νεαρούς Ιστοριογράφους της Ευρώπης» στην Κέρκυρα, από την Ιταλία, την Ισπανία, την Πορτογαλία, την Μάλτα και την Τουρκία. Τους εταίρους μας καλωσόρισε ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου κεντρικής Κέρκυρας και Διαποντίων Νήσων κ. Μεταλληνός Δ., απευθύνοντας σύντομο χαιρετισμό και εξαίροντας το θεσμό των Ευρωπαϊκών προγραμμάτων ERASMUS+.

Στην συνέχεια και πρώτη ημέρα της εικονικής μετακίνησης στην Κέρκυρα οι «Νεαροί Ιστοριογράφοι της Ευρώπης» μέσα από την διαδικτυακή εφαρμογή ‘padlet’ (https://padlet.com) γνωρίστηκαν μεταξύ τους ανταλλάσοντας πληροφορίες για τη χώρα τους, την πόλη τους, τα χόμπυ και τα ενδιαφέροντά τους και τη γλώσσα τους. Το πρόγραμμα συνεχίστηκε με παρουσιάσεις των σχολείων που προετοίμασαν οι μαθητές.

Στο δεύτερο μέρος της ημέρας οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες και κατασκεύασαν ένα ‘καμβά’ με φωτογραφίες και κείμενο για τα μνημεία πολιτιστικής κληρονομιάς της πόλης τους (UNESCO WORLD CULTURAL HERITAGE), με τελικό στόχο τη δημιουργία ενός φυλλαδίου (booklet).

Η 6η και τελευταία αυτή μετακίνηση των ΄Νεαρών Ιστοριογράφων της Ευρώπης’ συνεχίζεται τις επόμενες δυο ημέρες με quizzes, επίλυση puzzles, ανασκόπηση των προηγούμενων μετακινήσεων και αξιολόγηση του προγράμματος.

ΜΕΛΙΣΣΑΣ ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ