Αρχική » Ανακοινώσεις » Χαράσοντας το περιβαλλοντικό μονοπάτι μέσα από την Παγκόσμια Ημέρα Ξεναγού!

Χαράσοντας το περιβαλλοντικό μονοπάτι μέσα από την Παγκόσμια Ημέρα Ξεναγού!

Το δικό της περιβαλλοντικό μονοπάτι ‘χάραξε’ η περιβαλλοντική ομάδα του 3ου Γυμνασίου Κέρκυρας, τμήμα Α1 και Α2. Με αφορμή και την Παγκόσμια Ημέρα Ξεναγού στις 21/02, η περιβαλλοντική ομάδα ξεκίνησε από το σχολικό συγκρότημα και περνώντας μέσα από το προάστιο της πόλης (Γαρίτσα), τερμάτισε στο Μον Ρεπό όπου και ξεναγήθηκε από ομάδα ξεναγών. Οι μαθητές κατά τη διάρκεια της διαδρομής κατέγραψαν τα θετικά και αρνητικά σημεία που εντόπισαν στο οικιστικό περιβάλλον, παρατήρησαν τον τρόπο που είναι δομημένη η πόλη τους και προβληματίστηκαν για το κατά πόσο αυτή εξυπηρετεί τις ανάγκες των κατοίκων της. Παράλληλα εξοικειώθηκαν με τους θεσμούς που έχουν την ευθύνη της λειτουργίας και της δομής της.

Στο Μον Ρεπό μέσα στο αγρόκτημα με τα σπάνια φυτά και τα αιωνόβια δένδρα, οι μαθητές ξεναγήθηκαν από τις κ.κ Ζούπα Φωφώ και Νάνου Αθηνά,  μέλη της Ένωσης Διπλωματούχων Ξεναγών Ιονίων Νήσων και Δυτικής Ελλάδας στην Έπαυλη του Μον Ρεπό (Μουσείο Παλαιόπολης). Οι δυο μελίρρυτες ξεναγοί έδωσαν πληροφορίες για την ιστορία του κτιρίου, για το οποίο θα μπορούσε κανείς να γράψει μυθιστόρημα, το κτήμα του Μον Ρεπό, τα αρχαιολογικά ευρήματα και την ιστορία τους διατρέχοντας μια ιστορική περίοδο που ξεκινά από την αρχαιότητα και φθάνει έως τις μέρες μας!

Μετά απ’ όλα αυτά είναι σειρά της περιβαλλοντικής ομάδας του σχολείου μας να καταγράψει και να δημοσιεύσει τα δικά της βιώματα και εμπειρίες που έζησε σήμερα. Περιμένουμε τις καταγραφές τους: ιστορικές, περιβαλλοντικές, πολιτιστικές!

Υπεύθυνοι καθηγητές υλοποίησης: κ.κ Μελισσάς Μ., Σκαμάρντι Ά., Διαβάτη Ν.,

Φεβρουάριος 2020