14 Φεβρουαρίου 2020

Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου (SaferInternet Day) για το 3ο Γυμνάσιο!

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου SaferInternet Day διοργανώνεται κάθε χρόνο με την υποστήριξη της Κομισιόν, με σκοπό να προωθήσει την ασφαλή και θετική χρήση της ψηφιακής τεχνολογίας, ιδιαίτερα ανάμεσα σε παιδιά και νέους ανθρώπους.  Κατά τον εορτασμό της ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου, χιλιάδες άνθρωποι ενώνονται για να αφυπνίσουν σε θέματα σχετικά με την ασφάλεια στο διαδίκτυο.

Έτσι και στο 3ο Γυμνάσιο Κέρκυρας διοργανώνονται μαθήματα σε όλα τα τμήματα του σχολείου, με παρουσιάσεις-βιντεοπροβολές-συζητήσεις με  τους  μαθητές,  σχετικά με την ασφάλεια στα  κοινωνικά δίκτυα, την διαδικτυακή αποπλάνηση (grooming), το  sexting, τα προσωπικά δεδομένα, τις ψεύτικες πληροφορίες ( fake news) κ.ά.

Το Διαδίκτυο είναι ένας υπέροχος κόσμος . Ας βοηθήσουμε τα παιδιά μας να το απολαμβάνουν με ασφάλεια.

Το παντοπωλείο: https://www.youtube.com/watch?v=ceSUuKMr4xo
Υπεύθυνη υλοποίησης: κ. Κατσίκα Β. (ΠΕ86)