19 Οκτωβρίου 2019

ERASMUS+ Πέμπτη 10/10 Βαρκελώνη, Ισπανία

2η Επίσκεψη στη Βαρκελώνη. Γνωρίζοντας την αρχιτετκονική του Gaudi.

8h. Students meeting at school8.30h Departure to BCN.
Visiting Parc Güell, Sagrada Família, Torre Agbar Port Olímpic,
Arc Triomf i Parc Ciutadella, la Pedrera, Casa Batlló i Pl. Universitat.
14.30h. Packed lunch for students at Pl. Universitat
16h. Bus to school visiting by bus (Estadi Olímpic, MNAC, Montjuïc)
18h.Arriving at school . Students return home.

Πάρκο Γκουέλ

Το Πάρκ Γκουέλ βρίσκεται στο λόφο «el Carmel» και είναι ένα δημόσιο πάρκο που σχεδιάστηκε από τον διάσημο αρχιτέκτονα Αντόνι Γκαουντί. Το πάρκο κατασκευάστηκε μεταξύ του 1900 με 1914 και άνοιξε επίσημος ως δημόσιο πάρκο το 1926. Περιέχει δημιουργήματα του Γκαουντί όπως συντριβάνια με δράκους όλα διακοσμημένα με το πολύχρωμο μαρμάρινο μωσαϊκό που χαρακτηρίζει την πόλη της Βαρκελώνης. Μετά τη βασική είσοδο θα βρείτε ένα τεράστιο φυσικό μπαλκόνι όπου και μπορείτε να απολαύσετε τον καφέ σας με θέα σχεδόν όλη την πόλη της Βαρκελώνης. Μέσα στο πάρκο θα βρείτε ένα μικρό σπιτάκι στο οποίο ο ίδιος ο αρχιτέκτονας έχει μείνει σε κάποιο διάστημα της ζωής του.

Sagrada Familia

Ένα από τα ορόσημα της πόλης.Το έργο ήταν αρχικά μια ιδέα ενός Καταλανού βιβλιοπώλη, του Τζόσεπ Μαρία Μποκαμπέλα, οποίος και ξεκίνησε την κατασκευή της κρύπτης του ναού στις 19 Μαρτίου 1882 με αρχιτέκτονα τον Francisco de Paula del Villar. Έναν χρόνο αργότερα μπήκε στο πρότζεκτ ο Γκαουντί και το 1883 είναι πλέων αναλάβει την πλήρη ευθύνη, αλλάζοντας δραστικά τα σχέδια. Ο Γκαουντί αφιέρωσε πλήρως τα τελευταία χρόνια της ζωής του στην κατασκευή της Σαγράδα Φαμίλια και μέχρι το 1926 που απεβίωσε, είχε ολοκληρώσει το 15 με 25 τοις εκατό. Η κατασκευή χαρακτηρίζεται από δεκάδες συμβολισμούς με χαρακτηριστικό παράδειγμα τον κεντρικό πύργο που ονομάζεται «πύργος του Χριστού» και με τα 170 μέτρα του είναι κατά 1 μέτρο μικρότερος από το λόφο Montjuïc (έναν από τους βασικούς λόφους της πόλης), καθώς ο Γκαουντί πίστευε ότι η δημιουργία του δεν πρέπει να ξεπεράσει τη δημιουργία του θεού.