Δελτίο Τύπου

Erasmus+ Ανακοινώσεις Αρχική

Στο πλαίσιο του εγκεκριμένου προγράμματος Erasmus+ με τίτλο ‘Young Historians of Europe’, το #3ο Γυμνάσιο Κέρκυρας μετακινήθηκε με το Διευθυντή του σχολείου, και τον καθηγητή Φυσικών Επιστημών κ. Καραλή Ν. και τέσσερεις μαθητές-τριες στη Βαρκελώνη της Ισπανίας από τις 7 έως και 11 Οκτωβρίου 2019. Η μετακίνηση αυτή ήταν η τέταρτη ροή του προγράμματος, προηγήθηκαν αυτές στο Taranto της Ιταλίας, στο Nevsehir της Καππαδοκίας και το Πόρτο της Πορτογαλίας.

Σκοπός του προγράμματος είναι η ανάδειξη, η διατήρηση και η διαφύλαξη της πολιτιστικής κληρονομιάς, ειδικότερα της Ευρωπαϊκής μέσα από συμμετοχικές δράσεις των μαθητών-τριών. Παράλληλα βελτιώνονται γλωσσικές ικανότητες και καλλιεργούνται οι αρχές της διαφορετικότητας και της αλληλεγγύης.

Η επόμενη συνάντηση-μετακίνηση των έξι χωρών που συμμετέχουν στο πρόγραμμα, Ιταλίας (συντονίστριας χώρας), Τουρκίας, Πορτογαλίας, Ισπανίας, Μάλτας και Ελλάδας (εταίροι), θα πραγματοποιηθεί στη Μάλτα από τις 9 έως και 13 Μαρτίου 2020.