11 Απριλίου 2019

Δελτίο Τύπου: Στην Καππαδοκία το 3ο Γυμνάσιο Κέρκυρας με Erasmus+

Το 3ο Γυμνάσιο Κέρκυρας με δυο μαθήτριες και ένα μαθητή του, τον Διευθυντή του σχολείου, την καθηγήτρια Γαλλικής Φιλολογίας κ. Γισδάκη Μ., και τον καθηγητή  Τεχνολογίας κ. Λιτσαρδόπουλο Μ., επισκέφθηκε, από τις 18 έως και 22 Μαρτίου 2019, το σχολείο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ataturk  Secondary School, στην πόλη Νεβσεχίρ της Καππαδοκίας στην Τουρκία. Η μετακίνηση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος ERASMUS+ 2018. Τίτλος το προγράμματος είναι ‘Young historians of Europe’ και σκοπός του να καλλιεργήσει στους μαθητές το σεβασμό στην πολιτιστική κληρονομιά και να τους οδηγήσει σε δράσεις διατήρησής της. Παράλληλα στοχεύει σε βελτίωση γλωσσικών ικανοτήτων και ευαισθητοποίηση σε θέματα διαφορετικών κοινωνικών, θρησκευτικών και πολιτισμικών αντιλήψεων.

Η επόμενη συνάντηση-μετακίνηση των έξι χωρών που συμμετέχουν στο πρόγραμμα, Ιταλίας (συντονίστριας χώρας), Τουρκίας, Ισπανίας, Πορτογαλίας, Μάλτας και Ελλάδας (εταίροι) θα διεξαχθεί στο Πόρτο της Πορτογαλίας από τις 20 έως και τις 24 Μαΐου 2019.