23 Φεβρουαρίου 2019

Περιβαλλοντική δράση του σχολείου μας: ‘Αειφορία, Κέρκυρα η πόλη του μέλλοντος’

«Ποιος είναι πολίτης; Πολίτης είναι αυτός που είναι ικανός να κυβερνήσει και να κυβερνηθεί»
Αριστοτέλης, 384-322 π.Χ.

Το Εθνικό Θεματικό Δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Βιώσιμη Πόλη: η πόλη ως πεδίο εκπαίδευσης για την αειφορία», που υλοποιείται από το ΚΠΕ  Ελευθερίου Κορδελιού & Βερτίσκου εστιάζει στην πραγματικότητα των πόλεων αναζητώντας τη βιωσιμότητα τους μέσα από τις αρχές και τις αξίες της αειφορίας. Κάτω από το πρίσμα αυτό βλέπουμε τη πόλη μας (Κέρκυρα) ως:

α) ένα σύστημα που διαμορφώνεται από την αλληλεπίδραση φυσικών, κοινωνικών, οικονομικών και πολιτικών παραμέτρων, β) αποτέλεσμα σχεδιασμού που σκοπό έχει να καλύψει τις ανάγκες των κατοίκων της, γ) αποτέλεσμα επιλογών που οφείλουν να βασίζονται σ’ ένα αξιακό σύστημα που σέβεται το περιβάλλον και τον άνθρωπο (αειφορική διαχείριση των φυσικών πόρων, αλληλεγγύη, ισονομία, δημοκρατία, ποιότητα ζωής),  δ) ευκαιρία και πρόκληση για την επίλυση των προβλημάτων της

Η περιβαλλοντική ομάδα του 3ου Γυμνασίου Κέρκυρας συμμετέχοντας στο Ε.Θ.Δ.Π.Ε «Βιώσιμη Πόλη: η πόλη ως πεδίο εκπαίδευσης για την αειφορία», με πολύ κέφι και χαρά έφτιαξε το δικό της συννεφόλεξο αποτυπώνοντας τα βιώματα και τις εμπειρίες της από τις γειτονιές των μαθητών!

Καλή συνέχεια….στη δράση αυτή του σχολείου μας.