9 Φεβρουαρίου 2019

Ετικέτα ποιότητας eTwinning για τους «Νεαρούς ιστοριογράφους της Ευρώπης»

Το 3ο Γυμνάσιο Κέρκυρας απέκτησε ακόμη μια ετικέτα ποιότηταs eTwinning. H Εθνική Ετικέτα Ποιότητας απονέμεται στα έργα eTwinning που κατάφεραν να φτάσουν σε υψηλό επίπεδο ποιότητας πληρώντας μια σειρά από κριτήρια που έχουν τεθεί από την Κεντρική Υπηρεσία Υποστήριξης σε συνεργασία με τις αντίστοιχες Εθνικές Υπηρεσίες Υποστήριξης της δράσης. Η ετικέτα ποιότητας είναι η απτή αναγνώριση στους εκπαιδευτικούς, μαθητές και τα σχολεία για το υψηλό επίπεδο των eTwinning δραστηριοτήτων τους. Στους μαθητές, προσφέρει μία ενίσχυση στην προσπάθειά τους, και στο σχολείο γενικότερα, μία δημόσια επιβεβαίωση της δέσμευσής του για την ποιότητα και την ειλικρίνεια σε μία Ευρωπαϊκή συνεργασία.

Η συγκεκριμένη  ετικέτα ποιότητας αφορά στη συμμετοχή του σχολείου μας στο σχέδιο ERASMUS+ με τίτλο «Young Historians of Europe».  Στο πολυμερές αυτό πρόγραμμα συμμετέχουν οι χώρες: Ιταλία (συντονίστρια χώρα), Ισπανία, Μάλτα, Πορτογαλία και Τουρκία.

Το σχολείο μας ετοιμάζεται τώρα για την επόμενη μετακίνησή του στην Καππαδοκία της Τουρκίας. Η συνάντηση αυτή θα πραγματοποιηθεί από τις 16/3 έως και τις 24/3/2019.