Αρχική » Ανακοινώσεις » Η παιδική σκηνή του Δ.Π.Ε.Θ.Ε Κέρκυρας «σηκώνει» τα κείμενα του Σολωμού στην ομώνυμη παράσταση της!

Το σχολείο μας παρακολούθησε την Πέμπτη 29/11/2018 την παράσταση της παιδικής σκηνής του Δ.Π.Ε.Θ.Ε. Κέρκυρας «Σολωμός». Μια παράσταση με ιδιαίτερη φρεσκάδα, με γλώσσα καθημερινή αλλά και τη γλώσσα του ποιητή να ζωντανεύει πάνω στη σκηνή της αίθουσας πολλαπλών εκδηλώσεων του σχολείου μας. Ελπίζουμε να είναι μια καλή αρχή για περαιτέρω παρόμοιες δράσεις που σιγά-σιγά ευχόμαστε να «εξοπλιστεί», μετά τον ήχο και με τον κατάλληλο φωτισμό – κάτι που μας στέρησε λίγο από την απόδοση της παράστασης- σε σχέση βέβαια με το ανέβασμά της κάθε Κυριακή στο θέατρο της νέας σκηνής του Δημοτικού μας θεάτρου.

Με μία σκηνοθεσία ευρηματική, οι ηθοποιοί χρησιμοποιώντας απλά σκηνικά, μέσα από εύστοχα και λιτά σκηνικά, έδρασαν με κύριο άξονα το σωματικό θέατρο, ζωντανεύοντας τους πολλαπλούς ρόλους τους πηγαίνοντας μας σε άλλους χωροχρόνους και μας έδωσαν ένα Σολωμό ανθρώπινο με τις δυσκολίες της προσωπικής του ζωής αλλά και ταυτόχρονα «σηκώνοντας» τα κείμενα του.

Κατά γενική ομολογία των μαθητών η παράσταση ήταν υπέροχη. Τόσο καλή μάλιστα που τράβηξε αμέσως το ενδιαφέρον τους και «έβγαλαν» τον ώριμο εαυτό τους και σαν κοινό αλλά και σαν αποδέκτες της θεατρικής τέχνης που για πολλά παιδιά εκφράστηκε και την επομένη μέρα με την επιθυμία τους για επαναδημιουργία της θεατρικής ομάδας του σχολείου μας.

Συντελεστές

Σκηνοθεσία: Γιάννης Σοφολόγης – Ελένη Ζαραφίδου

Δραματουργία: Ελένη Ζαραφίδου

Σκηνικός Χώρος – Κοστούμια: Άννα Φαφαλιού

Κινησιολογία: Νατάσα Σαραντοπούλου

Μουσική: Μίμης Νικολόπουλος

Βοηθός Σκηνοθέτη: Γιώργος Μακρής

Ηθοποιοί: Νίκος Νικολαΐδης  Κρίστη Παπαδοπούλου

Με τις θερμές ευχαριστίες μας στους ηθοποιούς  και στον τεχνικό του Δ.Π.Ε.Θ.Ε. Κέρκυρας.

Δεκέμβριος 2018