Συνέντευξη του 3ου Γυμνασίου στην ΕΡΤ Κέρκυρας

Αρχική Ιστορία Πολιτιστικά

Πως ένα ‘γκρίζο’ σε χρώματα σχολείο μπορεί να μετατραπεί σ’ ένα χώρο αισιοδοξίας και χαράς για τα παιδιά; Η παρέμβαση της κ. Ρέβη Ελένης, καθηγήτριας καλλιτεχνικών του σχολείου μας, κατάφερε να μετατρέψει ένα ‘ουδέτερο’ κτίριο σ’ ένα χώρο που μπορεί να κρατήσει τα παιδιά… Το νεοκλασικό κτίριο, που ξεκίνησε τη λειτουργία του πίσω στα 1820, όταν η Κέρκυρα βρισκόταν ακόμα κάτω από τη βρετανική κυριαρχία, προκειμένου να στεγάσει τη διοίκηση φυλακών και την υγειονομική υπηρεσία, με την επιλογή κατάλληλων χρωμάτων και επιγραφών, με παρεμβάσεις στους τοίχους με ζωγραφική με θεματολογία από την Κέρκυρα, μετατράπηκε χωρίς υπερβολή σ’ ένα πρότυπο σχολείο!

Παρακολουθείστε την ηχογραφημένη συνέντευξη που παραχώρησε στην ΕΡΤ Κέρκυρας σήμερα και στη δημοσιογράφο κ. Μαρίνα Μοσχάτ η καθηγήτρια κ. Ρέβη Ελένη  του σχολείου μας (ΠΕ.08 Καλλιτεχνικών),  για τις επιχειρούμενες εικαστικές παρεμβάσεις στο 3ο Γυμνάσιο Κέρκυρας.

ΕΡΤ Κέρκυρας: Συνέντευξη κ. Ρέβη Ελένης