18 Μαρτίου 2018

Εκπαιδευτική εκδρομή του σχολείου μας στη Βουλή των Ελλήνων

Το σχολείο μας πραγματοποίησε με τους μαθητές της Γ’ τάξης εκπαιδευτική εκδρομή στη Βουλή των Ελλήνων από 13/3 μέχρι 16/3/2018. Σταχυολογούμε μερικές από τις δράσεις που πραγματοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια αυτής της εκδρομής:

Επίσκεψη στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σ. Νιάρχος 13/3

Περιήγηση στον Ιερό Βράχο (Ακρόπολη) 14/3

Ξενάγηση στο μουσείο της Ακρόπολης 14/3

Επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων 14/3

Επίσκεψη στο Αστεροσκοποείο Αθηνών 15/3

Παρακολούθηση εκπαιδευτικού βίντεο για τη κατασκευή της γέφυρας Ρίου-Αντίριου, όραμα του Χ. Τρικούπη που έγινε πραγματικότητα 16/3

Επίσης στις 15/3 στο πλαίσιο της ίδιας εκδρομής οι μαθητές επισκέφθηκαν το Ίδρυμα Ευγενίδου και παρακολούθησαν στο Πλανητάριο του Ιδρύματος την 3D ταινία «Παράξενοι κόσμοι στο Ηλιακό σύστημα» η οποία μας ταξίδεψε σε ορισμένους από τους πιο «ακραίους» πλανήτες και δορυφόρους του Ηλιακού μας συστήματος. Από την καυτή Αφροδίτη έως τον παγωμένο Πλούτωνα, από την γεμάτη ηφαίστεια Ιώ έως τον υπόγειο ωκεανό που κρύβει η παγωμένη επιφάνεια της Ευρώπης και από τις θάλασσες μεθανίου του Τιτάνα έως τα πέρατα της βαρυτικής «κυριαρχίας» του Ήλιου.