9 Μαρτίου 2018

Εκδήλωση-Συζήτηση: Εφηβεία, σχολείο, ο ρόλος της οικογένειας

Στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων των 3ου και 4ου Γυμνασίου Κέρκυρας οι γονείς είχαν την ευκαιρία να ακούσουν τις αναλύσεις των κ.κ Σαμοϊλη Μαρίας (Υπεύθυνη του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων της Δ/νσης Β/θμιας Εκπαίδευσης Κέρκυρας) και Κασταμονίτη Κωνσταντίνου ( Σύμβουλο Ψυχικής Υγείας Παιδιών-Εφήβων-Οικογενειών), αναφορικά με την εφηβεία, το ρόλο της οικογένειας και του σχολείου, τον εκφοβισμό.

Με επίκεντρο την κατανόηση του εφήβου οι ομιλητές μας, μάς μετέφεραν στη σκέψη του νέου δημιουργώντας σε όλους μας αισθήματα πικρίας για τα λάθη μας. Αφορμή λοιπόν για αναζητήσεις ήταν η συζήτηση , έπεται και η συνέχεια!