16 Δεκεμβρίου 2017

«Παραμύθι χωρίς όνομα» της Πηνελόπης Δέλτα

Θέλουμε να προσφέρουμε το καλύτερο στους μαθητές μας ως 3ο Γυμνάσιο και στην προσπάθεια μας αυτή δηιμουργούμε «οάσεις» πολιτιστικών παρεμβάσεων.

Στο πλαίσιο λοιπόν αυτό, το διαχρονικό όσο και επίκαιρο αριστούργημα της Πηνελόπης Δέλτα «Παραμύθι Χωρίς Όνομα» σε θεατρική διασκευή και σκηνοθεσία της γνωστής ηθοποιού και δημιουργού παιδικών και νεανικών θεαμάτων Γιούλης Ηλιοπούλου παρακολούθησαν οι μαθητές του 3ου και 4ου Γυμνασίου της Κέρκυρας την Παρασκευή 15-12-2017. Το έργο παρουσιάστηκε για πρώτη φορά τον Φεβρουάριο του 2014 στο Θέατρο Όνειρο (Πολυχώρος Παλαιού Βυρσοδεψείου) και απέσπασε ενθουσιώδεις κριτικές από το κοινό, ενώ είχε εντυπωσιακά μεγάλη προσέλευση μικρών και μεγάλων θεατών.

Στο έργο που ο Κωστής Παλαμάς χαρακτήρισε τους ήρωες του σύμβολα εθνικά, πολιτικά και κοινωνικά ο Συνετός ο Β’ καλείται να ξανακτίσει από την αρχή την διαλυμένη χώρα των μοιρολάτρων με τους διεφθαρμένους η συμβιβασμένους κατοίκους και τον ανεύθυνο βασιλιά Αστόχαστο. Ο νεαρός πρίγκιπας έπειτα απο πολλές περιπέτειες , με επιμονή στον στόχο του και έχοντας ως οδηγό του την Γνώση και την Φρόνηση καταφέρνει το θαύμα.

Το έργο σκιαγραφεί τέλεια την Ελλάδα του σήμερα και αφορά όλους μας, μικρούς και μεγάλους.