Σεπ 12 2020

Ενημέρωση έναρξης διδακτικού έτους.

Σεπ 11 2020

Αγιασμός σχολικού έτους 2020-2021

Ο Αγιασμός για το σχολικό έτος 2020-2021 θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 14-9-2020 και ώρα 12η μεσημβρινή. Απαραίτητα οι μαθητές και όλοι οι παρευρισκόμενοι θα πρέπει να έχουν προστατευτική μάσκα.

Αυγ 24 2020

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Λήψη αρχείου

Κάντε κλικ για το  Έγγραφο 1-Αναβάθμιση του Σχολείου και άλλες διατάξεις 2020 (1)

Κάντε κλικ για το  Έγγραφο 2-ΑΡΧΑΙΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟ 2020

Κάντε κλικ για το  Έγγραφο 3-Πρόγραμμα σπουδών μαθήματος Θρησκευτικών

Ιούν 18 2020

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2020-21

Ιούν 11 2020

Επανάληψη ενημέρωσης του Κέντρου Εκπαιδευτικής και Συμβουλευτικής Υποστήριξης (Κ.Ε.Σ.Υ.) Καστοριάς για τους μαθητές Γ΄ τάξης

Ιούν 10 2020

Ενημέρωση γονέων/κηδεμόνων σχετικά με την ηλεκτρονική εφαρμογή e-εγγραφές στην Α΄ Λυκείου

Αγαπητέ γονέα Κηδεμόνα

Η υποβολή των Αιτήσεων εγγραφής μαθητών – μαθητριών στην Α΄  τάξη των Δημόσιων Ημερησίων και Εσπερινών ΓΕ.Λ.-ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2020-2021, θα γίνει Ηλεκτρονικά  στον σύνδεσμο  ( https://e-eggrafes.minedu.gov.gr/ ), προς το παρόν δεν έχετε τη δυνατότητα εγγραφής.

Το πως θα γίνει η εγγραφή, παρακαλούμε διαβάστε το σχετικό έντυπο εδώ

Ιούν 05 2020

Θερινό Σχολείο Πληροφορικής και Νέων Τεχνολογιών στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας αξιοποιώντας τους Πόλους Εκπαιδευτικής Καινοτομίας ΤΠΕ (ΠΕΚΤΠΕ) διοργανώνει διαδικτυακό Θερινό Σχολείο (Summer School) με θέμα

«Πληροφορική και Νέες Τεχνολογίες στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση».

Το θερινό σχολείο θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά τον Ιούνιο 2020.
Στο θερινό σχολείο θα παρουσιαστούν θεματικές σχετικά με:

1. Σχεδίαση και Εκτύπωση σε 3 διαστάσεις

2. Ρομποτική με Python – Lego Mindstorms EV3 + EV3dev

3. Raspberry Pi

4. Φτιάχνω το δικό μου παιχνίδι σε Scratch

5. Γλώσσα προγραμματισμού Python

Για να διαβάσετε το Ενημερωτικό Δελτίο κάντε κλικ εδώ

Ιούν 05 2020

Κέντρο Εκπαιδευτικής και Συμβουλευτικής Υποστήριξης (Κ.Ε.Σ.Υ.) Καστοριάς-Ενημέρωση μαθητών Γ΄ τάξης

Το Κέντρο Εκπαιδευτικής και Συμβουλευτικής Υποστήριξης (Κ.Ε.Σ.Υ.) Καστοριάς –“τομέας Συμβουλευτικής Υποστήριξης στον Επαγγελματικό Προσανατολισμό”, στο πλαίσιο των ετήσιων ενημερώσεων του, θα πραγματοποιήσει παρουσίαση με θέμα:

«Εκπαιδευτικές επιλογές μετά το Γυμνάσιο».

Η παρουσίαση απευθύνεται στους μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου και στους γονείς τους.

Θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 09-6-2020 στις 16.00 στον σύνδεσμο:

________________________________________________________________________________

Παρακαλούνται οι μαθητές να παρακολουθήσουν την ενημέρωση, στην οποία και θα απαντηθούν τυχόν ερωτήσεις, απορίες, προβληματισμούς σχετικά με τον Επαγγελματικό σας Προσανατολισμό. Πολύ επίκαιρο στο σήμερα.

Για να διαβάσετε το σχετικό κάντε κλικ εδώ

Μαΐ 29 2020

Παράταση Μαθητικού Διαγωνισμού Πληροφορικής : Programming@home μέχρι 15-06-2020

Μαΐ 26 2020

Workshop: Ανάπτυξη δεξιοτήτων αλγοριθμικής σκέψης μέσω της δημιουργίας παιχνιδιών στο Scratch

Ενημερωτικό Δελτίο

Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας και το τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΗΜΜΥ του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας συνδιοργανώνουν διαδικτυακό εργαστήρι (workshop) με τίτλο «Ανάπτυξη δεξιοτήτων αλγοριθμικής σκέψης μέσω της δημιουργίας παιχνιδιών στο Scratch». Το workshop θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά την Πέμπτη 4 Ιουνίου και ώρα 18:00 – 20:00.
Στο workshop θα παρουσιαστούν θέματα σχετικά με τη γλώσσα προγραμματισμού Scratch, την ανάπτυξη δεξιοτήτων αλγοριθμικής σκέψης και τεχνικές και δεξιότητες δημιουργίας εκπαιδευτικών παιχνιδιών.
Oι εισηγήσεις απευθύνονται σε όλους τους μαθητές/τριες και εκπαιδευτικούς Α/βάθμιας και Β/βάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας.
Καλούνται όσοι εκπαιδευτικοί και μαθητές ενδιαφέρονται να συμμετέχουν να συμπληρώσουν τη φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος στον παρακάτω σύνδεσμο https://forms.gle/rniAAucpR3WuJgFcA μέχρι και την Παρασκευή 29 Μαΐου για να τους σταλούν έγκαιρα οι οδηγίες και οι σύνδεσμοι παρακολούθησης.
Ακολουθεί το πρόγραμμα των εισηγήσεων
• Αλγοριθμική με χρήση της γλώσσας προγραμματισμού Scratch – Πλόσκας Ν. (Επίκουρος καθηγητής τμ. ΗΜΜΥ ΠΔΜ)
• Scratch: Δυνατότητες και τεχνικές – Τζήμας Δ. (ΣΕΕ Πληροφορικής)
• Παρουσίαση της ομάδας «Game development» του τμ. ΗΜΜΥ – Τουρτούρας Ε. (φοιτητής τμ. ΗΜΜΥ)