Σχόλια

Το σπουδαιότερο αγαθό, ο μεγαλύτερος πλούτος για τον άνθρωπο είναι η παιδεία του. Οι γνώσεις, οι δεξιότητες, οι ικανότητες, η κουλτούρα εν τέλει του καθενός που αποκτώνται με την εκπαίδευση( τη διδασκαλία την προσπάθεια, το προσωπικό ενδιαφέρον).

Η παιδεία , πανηγύρι ψυχής κατά τον Σωκράτη , διευρύνει τους ορίζοντές μας, καλλιεργεί το μυαλό και την ψυχή, δημιουργεί ελεύθερους ανθρώπους, καλυτερεύει τον κόσμο μας. Έναν κόσμο που δε θα ήταν ίδιος αν για παράδειγμα δεν υπήρχε ο Πλάτων ο Einstein ο Ελύτης. Άνθρωποι με εξαιρετική , ιδιαίτερη , πνευματική και επιστημονική καλλιέργεια.

Αυτός είναι ο σκοπός και η επιδίωξή του Σχολείου μας και των καθηγητών του. Να διαμορφώσουν ανθρώπους με προσωπικότητα και ήθος, μαθητές με στόχαση βαθιά και πολλά ενδιαφέροντα.

Μαθητές που καθημερινά προσπαθούν για τη μόρφωσή τους τη βελτίωση τους την κατάκτηση της γνώσης και ταυτόχρονα συμμετέχουν ενεργά σε πολλές εκδηλώσεις και δραστηριότητες .

Ζούμε σ’ ένα κόσμο που αντιμετωπίζει πολλά και σύνθετα προβλήματα που συνδέονται με την εκμετάλλευση του πλούτου, την οικονομία, το περιβάλλον. Και στην πατρίδα μας η οικονομική συγκυρία είναι αρνητική , το εκπαιδευτικό μας σύστημα θέλει ανατροπές και βελτιώσεις, η αξιοκρατία και η κοινωνική δικαιοσύνη δεν είναι δεδομένα και πολύ συχνά η μετριότητα κυριαρχεί στο δημόσιο βίο. Το Σχολείο μας ωστόσο (καθηγητές-μαθητές) θα στοχεύει «πάντα ψηλότερα» και θα αισιοδοξούμε για το μέλλον.