Σχόλια

Οι μαθητές της Γ΄ τάξης του σχολείου μας, στο πλαίσιο των μαθημάτων των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, της Ιστορίας και της Τεχνολογίας πραγματοποίησαν τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στη Δημητσάνα, στα Καλάβρυτα και στην Πάτρα από τις 30/11/2022 έως τις 02/12/2022.

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν στη Δημητσάνα το Μουσείο Υδροκίνησης και να ενημερωθούν για τη λειτουργία και την ιστορία των Μπαρουτόμυλων καθώς και τη συμβολή τους στον αγώνα του 1821.

Ταξίδεψαν με τον Οδοντωτό Σιδηρόδρομο μέσω μιας υπέροχης διαδρομής στο φαράγγι του Βουραϊκού ως τα Καλάβρυτα όπου και επισκέφτηκαν το Μουσείο Καλαβρυτινού Ολοκαυτώματος 1943 και τον τόπο εκτέλεσης των Καλαβρυτινών καθώς και το Μοναστήρι της Αγίας Λαύρας, όπου φυλάσσεται το λάβαρο της Επανάστασης του 1821.

Τέλος στην Πάτρα επισκέφτηκαν τον Ιερό Ναό του Αγίου Αποστόλου Ανδρέα, πολιούχου της πόλης, το Αρχαιολογικό Μουσείο και το Οινοποιείο της Achaia Claus.