Απρ 19 06

Την Τετάρτη 4-4-2019 η ομάδα Περιβαλλοντικής και Ρητορικής του σχολείου μας στο πλαίσιο του προγράμματος Νοιάζομαι και Δρω με τις υπεύθυνες καθηγήτριες κα Δεκαρίστου, κα Δοκοπούλου και την Δ/ντρια του σχολείου κα Λουμπαρδιά, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ειδικό Δημοτικό σχολείο εγκεφαλικής παράλυσης στην Αργυρούπολη. Τη δράση αυτή οι μαθητές/τριες της ομάδας αγκάλιασαν από την πρώτη στιγμή. Έκεί οι μαθητές ενημερώθηκαν για την λειτουργία του σχολείου από τον Δ/ντη της μονάδας, γνώρισαν τους μαθητές της, ζωγράφισαν, συζήτησαν αντάλλαξαν ευχές για το Πάσχα και τους δώρισαν χειροποίητες λαμπάδες. Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά στο πρόγραμμα Νοιάζομαι και Δρω οι μαθητές του σχολείου μας μέσα από δράσεις προσφοράς, αλληλεγγύης, εθελοντισμού περνούν σταδιακά στο ρόλο του ενεργού πολίτη.  Αρωγοί σε αυτή την προσπάθεια είναι οι γονείς των μαθητών, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων και ο Δήμος Γλυφάδας.

Ευχαριστούμε θερμά τον Δ/ντη του ειδικού Δημοτικού σχολείου κ. Μπούρχα Γ. και το εκπαιδευτικό δυναμικό του σχολείου για την φιλοξενία.