Δεκ 21 09

Η Διευθύντρια, ο Σύλλογος Διδασκόντων και ο Σύλλογος  Γονέων και Κηδεμόνων μετά από πρόταση του 15μελούς του σχολείου μας, στο πλαίσιο του προγράμματος «Εσύ και εγώ» της Διεθνούς Αμνηστίας, συγκέντρωσαν είδη πρώτης ανάγκης για το Κοινωνικό Παντοπωλείο Γλυφάδας. Η ενέργεια αυτή έγινε για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά και η ανταπόκριση των γονέων και μαθητών ήταν συγκινητική!!! Οι ποσότητες τροφίμων ξεπέρασαν κάθε άλλη χρονιά. Έτσι ενισχύονται οι κοινωνικές δομές του Δήμου μας μέσα σε πνεύμα αλληλεγγύης και εθελοντισμού, αποδεικνύοντας ότι ακόμη και σε δύσκολες εποχές ο ένας μπορεί να βοηθήσει τον άλλον.

Ακολουθεί η λίστα με τα είδη που συγκεντρώθηκαν:

ΕΙΔΗ ΠΡΩΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ ΓΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΠΑΝΤΟΠΩΛΕΙΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

1.         ΑΛΑΤΙ 5
2.         ΑΛΕΥΡΙ 36
3.         ΓΑΛΑ ΜΑΚΡΑΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ 79
4.         ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΑ 23
5.         ΕΙΔΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΥΓΙΕΙΝΗΣ 16
6.         ΖΑΧΑΡΗ 38
7.         ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ 10
8.         ΚΑΦΕΣ 11
9.         ΚΟΝΣΕΡΒΕΣ 33
10.     ΛΑΔΙ 6
11.     ΜΑΡΜΕΛΑΔΕΣ 2
12.     ΝΤΟΜΑΤΕΣ ΣΥΜΠΥΚΝΩΜΕΝΕΣ ΚΟΥΤΙΑ 97
13.     ΠΟΥΡΕΣ 2
14.     ΡΥΖΙΑ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ 392
15.     ΦΡΥΓΑΝΙΕΣ 7
16.     ΧΑΡΤΙ ΥΓΕΙΑΣ 3

Η παράδοση των τροφίμων έγινε από τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας στην υπεύθυνη του Κοινωνικού Παντοπωλείου, κα Δεναξά. Ακολουθούν φωτογραφίες και ευχαριστήρια επιστολή από την κοινωνική υπηρεσία του Δήμου για τη σχετική δράση.

Ακολουθεί η επιστολή:       ATT00001