Μάι 18 04

Την Παρασκευή 4-5-2018 η ομάδα του ¨Νοιάζομαι και Δρω” που αποτελείται από τους μαθητές της Περιβαλλοντικής ομάδας και της Ρητορικής ομάδας του σχολείου μας και τις υπεύθυνες καθηγήτριες του Νοιάζομαι και Δρω : Δεκαρίστου Γ., Δοκοπούλου Αικ., Στρουμπή Μαριέττα και Λουμπαρδιά Ευγενία επισκεύτηκαν το ΚΠΕ Δραπετσώνας. Παρακολούθησαν ημερίδα συνεκπαίδευσης με θέμα : “Μια θάλασσα για μας και τις μελλοντικές γενιές – Αλιεία”. Την ημερίδα παρακολούθησαν επίσης, ο υπεύθυνος Περιβαλλοντικής εκπαιδευσης Δ’ Αθήνας Ιωάννου Αθ. και εκπρόσωπος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου κα Παναγοπούλου Ελίζα.

Οι υπέυθυνες του ΚΠΕ ενημέρωσαν τους μαθητές για τους 17 στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης 2015-2020 και πως βρίσκουν εφαρμογή στην ζωή μας, καθώς και πως σχετίζονται με τη Θάλασσα και την Αλιεία. Ακολουθώντας τις αρχές της ομαδοσυνεργατικής μεθόδου ώστε οι μαθητές να έχουν ενεργή συμμετοχή σε όλη τη διάρκεια της ημερίδας, συζήτησαν, πραγματοποίησαν βιωματικά παιχνίδια και παρουσίασαν τα συμπεράσματά τους.