Απρ 18 18

Για τρίτη συνεχή χρονιά θα είμαστε εκεί! Μαθαίνοντας την Επιστήμη μέσα από το Θέατρο……

Η θεατρική ομάδα μας θα εκπροσωπήσει και φέτος το σχολείο στον πανελλήνιο διαγωνισμό στα πλαίσια της δράσης «Μαθαίνοντας επιστήμη μέσα από το θέατρο» η οποία είναι μια πρωτοβουλία της Science View σε συνεργασία με το Τμήμα ΦΠΨ του Εθνικού & Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Απευθύνεται σε μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων οι οποίοι καλούνται να δραματοποιήσουν επιστημονικές έννοιες και γνώσεις που προέρχονται από το αναλυτικό πρόγραμμα των μαθημάτων τους. Στηρίζεται στο παιδαγωγικό πλαίσιο που αναπτύχθηκε από το ευρωπαϊκό έργο CREAT-IT (www.creatit-project.eu) καθώς και στις αρχές των διερευνητικών μεθόδων μάθησης των φυσικών επιστημών (Inquiry Based Science Education).

Η παράστασή μας «Ο Πλούτωνας χάθηκε….» απέσπασε τα βραβεία Καλύτερης Συνολικής Παρουσίασης και Μουσικής Επένδυσης στον διαγωνισμό αυτό τον Απρίλιο του 2017

Φέτος θα ….. έχουμε θαλασσοταραχή….. αλλά ο Γλάρος μας θα βρει τον δρόμο του καθ’ ότι Γλυφαδιώτης!!!!