Ιούλ 16 18

Η γιορτή λήξης του σχολικού έτους 2015-16 πραγματοποιήθηκε φέτος την Πέμπτη 23 Ιουνίου 2016. Παρουσιάστηκαν οι δράσεις και οι δραστηριότητες της σχολικής κοινότητας. Η εκδήλωση περιελάμβανε έργα των μαθητών που δημιουργήθηκαν κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς στο μάθημα:

• των Αρχαίων Ελληνικών (Α΄ τάξης),
  • των Καλλιτεχνικών,
  • των Νέων Ελληνικών (Α’ τάξης),
  • της Οικιακής Οικονομίας (Α’ τάξης)
  • της Τεχνολογίας της και
  • των Projects (Α’ και Β’ τάξης)

Έγιναν παρουσιάσεις των πολιτιστικών προγραμμάτων :

• Δημιουργικής γραφής
  • Δημοσιογραφίας
  • Θεατρικής Ομάδας
  • Και του προγράμματος αγωγής σταδιοδρομίας :
  • Εκμάθηση προγραμματισμού

Η ομάδα του εργαστηρίου φυσικών επιστημών έκανε επίδειξη των πειραμάτων  με τα οποία συμμετείχε στο  Φεστιβάλ Επιστήμης και Καινοτομίας, Athens Science Festival. Παρουσίασαν τη συμμετοχή τους στο Εθνικό Μαθητικό Κοινοβούλιο Επιστήμης.

Η ρητορική ομάδα ενημέρωσε για την συμμετοχή της στο διαγωνισμό ρητορικής: «Σκέψεις για έναν καλύτερο κόσμο».

Η θεατρική ομάδα πληροφόρησε για την διάκριση για το επιστημονικό περιεχόμενο που έλαβε το θεατρικό έργο «Το νεράκι κύκλους κάνει».

Μετά την ολοκλήρωση της παρουσίασης των δράσεων του σχολείου ακολούθησε χαιρετισμός της Διευθύντριας Λουμπαρδιά Ευγενίας, η οποία συνεχάρη τους μαθητές, τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς και έδωσε ευχές για ένα ασφαλές και καλό καλοκαίρι. Η εκδήλωσε ολοκληρώθηκε με την βράβευση των μαθητών που συμμετείχαν στις δράσεις του σχολείου και μαθητών που διακρίθηκαν στους διαγωνισμούς μαθηματικών και φυσικής.

Στην εκδήλωση παρέστησαν η υπεύθυνη Παιδαγωγικής Ευθύνης κα Μίχου Ευανθία, ο υπεύθυνος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευση Δ Αθήνας κ. Ιωάννου Θάνος, παλαιότεροι συνάδελφοι του σχολείου οι οποίοι εξέφρασαν την χαρά τους με την πρόοδο του σχολείου. Την εκδήλωση του σχολείου τίμησε ο Δήμαρχος Γλυφάδας κ. Παπανικολάου Γιώργος ο οποίος ευχήθηκε καλό καλοκαίρι στους μαθητές, στους γονείς και στην εκπαιδευτική κοινότητα του σχολείου.

Η σύμβουλος παιδαγωγικής ευθύνης κα Μίχου Ευανθία με τη Δ/ντρια του σχολείου

Ο υπεύθυνος Περιβαλλοντικής εκπαίδευσης κ. Ιωάννου Θάνος

20160623_203746

Βραβεύσεις από τους καθηγητές του σχολείου