Απρ 13 15
32ος Πανελλήνιος ∆ιαγωνισµός Γραπτών και Καλλιτεχνικών Εργασιών

Η Ευρωπαϊκή Ένωση Εκπαιδευτικών διοργανώνει τον 32ο Πανελλήνιο ∆ιαγωνισµό (59ος Πανευρωπαϊκός) Γραπτών και Καλλιτεχνικών Εργασιών της Ευρωπαϊκής Ηµέρας Σχολείων µε γενικό θέµα «Ο Ευρωπαίος Πολίτης». Ο διαγωνισµός απευθύνεται σε µαθητές ∆ηµοτικού (Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης), Γυµνασίου, ΓΕ.Λ, ΕΠΑ.Λ και ΕΠΑ.Σ.
Για το ΓΥΜΝΑΣΙΟ ειδικότερα η συμμετοχή περιλαμβάνει:
α. ΓΡΑΠΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ
«Το 2013 έχει ορισθεί από την Ευρωπαϊκή Ένωση ως Έτος του Πολίτη. Θα πρέπει όλοι µας να ενηµερωθούµε σχετικά µε τα δικαιώµατα των Ευρωπαίων Πολιτών». Σε ένα κείµενο τριών – τεσσάρων παραγράφων (περίπου 400 λέξεις) να γράψετε αν γνωρίζετε ποια είναι τα δικαιώµατα αυτά και ποια επίσης θα θέλατε ακόµη να συµπεριληφθούν. Το κείµενό σας θα είναι οµιλία σε εκδήλωση του σχολείου σας.
β. ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ
«Με βάση το παραπάνω κείµενο να κάνετε µια αφίσα, ζωγραφιά, σύνθεση κ.λ.π. που να το εκφράζει».
ΟΡΟΙ ΤΟΥ ∆ΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ:
• Οι διαγωνιζόµενοι επιλέγουν µόνο ένα θέµα (γραπτό ή καλλιτεχνικό, της σχολικής βαθµίδας στην οποία ανήκουν) • Σε κάθε εργασία πρέπει να αναγράφονται απαραίτητα µε κεφαλαία γράµµατα:
α) Επώνυµο & όνοµα του µαθητή
β) Όνοµα πατέρα & µητέρας (και το πατρικό της επώνυµο)
γ) Χρονολογία γέννησης και τάξη µαθητή
δ) Σχολείο, ταχυδροµική διεύθυνση σχολείου, τηλέφωνο – φαξ & e-mail
ε) ∆ιεύθυνση κατοικίας, τηλέφωνο – φαξ
Τα στοιχεία αυτά αναγράφονται στο πάνω αριστερό τµήµα της κόλλας Α4 των γραπτών εργασιών ή στο πίσω µέρος των καλλιτεχνικών εργασιών. Ο τίτλος των καλλιτεχνικών έργων αναγράφεται στο µπροστινό µέρος. Έργο, στο οποίο δε θα αναγράφονται τα παραπάνω στοιχεία, δε θα είναι δυνατόν να αξιολογηθεί.
• Οι γραπτές εργασίες πρέπει να είναι χειρόγραφες, σε κόλλες Α4, που θα συρραφούν.
• Οι καλλιτεχνικές εργασίες (ζωγραφικής) να είναι πίνακες σε χοντρό χαρτί σχεδίου ή µουσαµά περίπου Α4.
• Οι διαγωνιζόµενοι επιτρέπεται να αντλήσουν πληροφορίες από διάφορες πηγές, τις οποίες οφείλουν να αναφέρουν στη βιβλιογραφία.
Ο διαγωνισμός λήγει στις 30 Μαΐου.
Περισσότερες πληροφορίες δίδονται στα τηλέφωνα 210-3813229 και 211-7208363 της Ευρωπαϊκής Ένωσης Εκπαιδευτικών.