Απρ 13 09

A little princess

Μία συγκινητική ιστορία η οποία παρουσιάζει τη δυστυχία της φτώχειας, και της παιδικής βιοπάλης.  Το σενάριο της ταινίας A Little Princess στηρίζεται  στο ομώνυμο μυθιστόρημα για παιδιά του Frances Hodgson Burnett που έγγραψε το 1905.

Η μικρή Σάρα, ορφανή από μητέρα, αναγκάζεται να μπει εσωτερική σε ένα σχολείο όταν ο πατέρας της καλείται να υπηρετήσει την πατρίδα του κατά τη διάρκεια του Πρώτου Παγκοσμίου Πολέμου. Ο αποχωρισμός με τον πατέρα της ήταν δύσκολος, αλλά το κορίτσι συνεχίζει να πιστεύει ότι θα τον αντικρίσει ξανά. Η πίστη της μικρής Σάρα θα δοκιμαστεί όταν θα πληροφορηθεί πως ο πατέρας της σκοτώθηκε στη μάχη, και πως η περιουσία του θα περιέλθει στη διαχείριση της βρετανικής κυβέρνησης. Μόνη τώρα πια, θα πρέπει να αντιμετωπίσει τη ζωή με συμμάχους το θάρρος και την φαντασία της… Θα αναγκαστεί να εργαστεί ως υπηρέτρια στο σχολείο προκειμένου να ζήσει κάτω από μία στέγη, ώσπου στη μίζερη πια ζωή της, θα υπάρξει μια απρόσμενη εξέλιξη. Στο απέναντι σπίτι θα ανακαλύψει έναν ξένο ο οποίος προσφέρει σε εκείνη και τη φίλη της τροφή και στέγη για τη νύχτα. Αυτή η στέγη στη συνέχεια θα αποτελέσει την μόνη λύση ώστε να μην συλληφθεί  από το αστυνομικό σώμα που κάλεσε η υπεύθυνη του σχολείου, και κατηγορούσε τη μικρή για κλοπή. Εκείνη θα βρει καταφύγιο στο γειτονικό σπίτι όπου θα αντικρίσει ένα γνωστό της πρόσωπο και η συνάντηση αυτή θα αλλάξει την τύχη της.

Δραματική ταινία αμερικάνικης παραγωγής 1995. Σε σκηνοθεσία Αλφόνσο Κουαρόν. Πρωταγωνιστούν οι ηθοποιοί: Liesel Matthews, Eleanor Bron, Liam Cunningham |

Μπούρμπουλα Αργυρώ