Φεβ 13 16
ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ

Η δημοσιογραφική ομάδα του σχολείου παρακολουθεί μαθήματα φωτογραφίας από έναν πολύ αξιόλογο άνθρωπο και παλιό καθηγητή του σχολείου μας , τον κύριο Βασίλη Κοντό.
Στο διπλό μάθημα της Παρασκευής 8 Φεβρουαρίου  εξήγησε στους μαθητές τις βασικές έννοιες της φωτογραφίας και διάφορες τεχνικές. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να χρησιμοποιήσουν και μία φωτογραφική κάμερα για να κατανοήσουν περισσότερο το μάθημα.
Δίδαξε  στους μαθητές πως να κάνουν σωστή χρήση της μηχανής,τους έμαθε  τα μέλη από τα οποία αποτελείται μια φωτογραφική μηχανή έτσι ώστε να την γνωρίσουν καλύτερα. Τους ενημέρωσε  για μερικά έξυπνα και πρακτικά μυστικά άλλα και για τεχνικές φωτογράφισης ώστε να επιτύχουν το καλύτερο επιθυμητό αποτέλεσμα.
Οι μαθητές παρακολουθούσαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και ήταν πολύ χαρούμενοι να παρευρίσκονται σε ένα τέτοιο μάθημα από το οποίο έμαθαν χρήσιμα πράγματα.
Τα παιδιά ευχαριστήθηκαν και έφυγαν με τις καλύτερες εντυπώσεις και σίγουρα είναι ανυπόμονοι μέχρι το επόμενο μάθημα.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΔΕΜΕΝΑΓΑΣ, ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΑΡΟΥΣΗΣ