Ιαν 13 25

ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ

Γραμματική της αρχαίας ελληνικής γλώσσης Συνταχθείσα εις την κοινήν γλώσσαν δια τους μαθητάς της εν Χίω δημοσίας σχολής  , είναι ο πλήρης τίτλος του βιβλίου. Συγγραφέας ο  Νεόφυτος Βάμβας, σημαντικός λόγιος και διδάσκαλος του γένους.

Επιδίωξη του συγγραφέα είναι να μάθουν οι νέοι Έλληνες την αρχαία  γλώσσα τους . Έναυσμα και για την εκμάθηση των γλωσσών των ανεπτυγμένων,  φωτισμένων λαών κατά το κείμενο του Βάμβα. Σκοπός του η πνευματική άνοδος των Ελλήνων.

Η γραμματική του περιέχει και γραμματικούς τύπους που έχουν απαληφθεί από την διδασκαλία σήμερα όπως είναι ο δυϊκός αριθμός των κλήσεων.

Άριστα δομημένος ο τρόπος παρουσίασης της γραμματικής  που διευκολύνεται και από την γλώσσα συγγραφής που είναι σε βατή νεοελληνική που διαβάζεται από μαθητές με άνεση και σήμερα.

Το βιβλίο εκδόθηκε το 1825 από το ονομαστό τυπογραφείο του Μιχαήλ Γλυκού στα Ιωάννινα, για να το χρησιμοποιήσουν οι μαθητές της γενέτειράς του,  Χίο.

Πατήστε στον παρακάτω σύνδεσμο για να εμφανιστεί το βιβλίο:

Γραμματική της αρχαίας ελληνικής γλώσσης Υπό Νεοφύτου Βάμβα