Δεκ 12 22

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΓΑΛΛΟΦΩΝΙΑΣ

Το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος (ΓΙΕ) και η Υπηρεσία Συνεργασίας και Μορφωτικής Δράσης της Πρεσβείας της Γαλλίας στην Ελλάδα, σε συνεργασία με τις γαλλόφωνες Πρεσβείες στην Ελλάδα, διοργανώνουν έναν διαγωνισμό ανοικτό προς όλους τους Έλληνες μαθητές και φοιτητές.

Η απονομή των βραβείων του διαγωνισμού θα λάβει χώρα στα πλαίσια της Εβδομάδας για τη Γαλλική Γλώσσα και τη Γαλλοφωνία, η οποία εορτάζεται κάθε χρόνο σε ολόκληρο τον κόσμο με επίκεντρο τη Διεθνή Ημέρα Γαλλοφωνίας. Η Εβδομάδα αυτή θα πραγματοποιηθεί φέτος από τις 19 έως τις 24 Μαρτίου 2013.

Αυτή τη χρονιά σας προτείνετε να εργαστείτε γύρω από ιστορίες και θρύλους, καθώς και τις δέκα λέξεις της γαλλοφωνίας: Atelier, bouquet, cachet, coup de foudre, équipe, Protéger, savoir-faire, unique, vis-à-vis, voilà

Οι διαγωνιζόμενοι είναι ταξινομημένοι σε τρεις κατηγορίες: μαθητές Δημοτικού,  μαθητές Γυμνασίου, μαθητές Λυκείου και  φοιτητές. Στις δύο πρώτες η συμμετοχή είναι μόνο συλλογική και στην τελευταία  υπάρχει η δυνατότητα και της ατομικής.Στο γυμνάσιο το θέμα

είναι: “Ιστορίες και µύθοι της Ανατολής και της ∆ύσης”. Η τάξη σας, βασιζόµενη στην ανάγνωση ιστοριών και µύθων από Ανατολή και ∆ύση, δηµιουργεί την δική της σύγχρονη, προσαρµοσµένη ιστορία, χρησιµοποιώντας τουλάχιστον 3 από τις 10 λέξεις.

Περισσότερες πληροφορίες θα τις αναζητήσετε στην διεύθυνση:   http://www.ifa.gr/dmdocuments/FRANCOPHONIE/Sujet_concours_collegeGR.pdf

Οι αιτήσεις συμμετοχής θα πρέπει να αποσταλούν στο Γαλλικό Ινστιτούτο μέχρι την 1η Φεβρουαρίου. Για τα δημιουργήματα ορίζεται η  6η Φεβρουαρίου και κατάθεσης στο Γαλλικό Ινστιτούτο, η 8η Φεβρουαρίου .