Ιαν 12 25

ΛΑΜΠΕΡΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑ
 Δωρεάν πρόγραμμα πρόληψης και προαγωγής της στοματικής υγείας και για τους μαθητές του γυμνασίου πραγματοποιεί ο δήμος Γλυφάδας. Υλοποιείται με τη συνεργασία των Οδοντιατρικών Συλλόγων Πειραιά και Αττικής, εθελοντών οδοντιάτρων, με  την καθοδήγηση των υπευθύνων προληπτικής ιατρικής φροντίδας των δύο συλλόγων. Η δραστηριότητα αυτή έχει την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και θα υλοποιηθεί το Φεβρουάριο.
Το πρόγραμμα περιλαμβάνει:
•    Εξέταση των μαθητών στο χώρο του σχολείου
•    Εξατομικευμένες οδηγίες στοματικής υγιεινής σε κάθε παιδί
•    Αγωγή υγείας στους μαθητές με τη μέθοδο της βιωματικής μάθησης
•    Γραπτή ενημέρωση στους γονείς για τη στοματική υγεία των παιδιών τους και τις ανάγκες θεραπείας, καθώς και οδηγίες για την πρόληψη των νοσημάτων του στόματος
Στόχος του προγράμματος είναι η βελτίωση της υγείας των δοντιών των παιδιών, η εξοικείωσή τους με τον οδοντίατρο αλλά και η κινητοποίηση των γονέων για την μέριμνα της στοματικής υγείας των παιδιών τους από μικρή ηλικία.
Το 3ο Γυμνάσιο συμμετέχει στο πρόγραμμα προληπτικής ιατρικής. Η συμμετοχή του κάθε παιδιού χρειάζεται την έγκριση του γονέα του.

ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΑΙΤΗΣΗΣ